Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 7 arrow CV powiedz przecie...
CV powiedz przecie... Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 6
KiepskiŚwietny 
Artykuł Darmowy... kto jest najlepszym kandydatem.
Artykuł rozszerzony
Cv powiedz przecie...Proces rekrutacyjny to zwłaszcza dla małych firm, które nie mają własnych specjalistów od HR, nie lada wyzwanie. Oznacza zwykle konieczność przejrzenia wielu nadesłanych CV, w dodatku z pełną świadomością, że znaczna części z nich jest wysyłana seryjnie i czasem kandydat nawet nie kojarzy do jakiej firmy skierował swoją ofertę. W dodatku większość z nich wygląda bliźniaczo. Ten sam szablon, te same utarte sformułowania, często nawet te same - uchodzące za pożądane - zainteresowania i podkreślane cechy osobowości. Co więc pozostaje pracodawcy? Jak ma wybrać osoby, z którymi warto się spotkać? Albo - mówiąc inaczej - czego nie lubią pracodawcy w CV i na co zwracają uwagę.
 
Błędy ortograficzne, gramatyczne i literówki od razu zniechęcają. W ten sposób przekazujesz komunikat, że jesteś osobą niestaranną, niedbała i nie zależy Ci na pracy, skoro nawet własnego CV nie chce Ci się sprawdzić. Na pewno takiego CV nie warto wysyłać , jeśli starasz się o pracę wymagającą perfekcyjnej znajomości polszczyzny - z błędami w CV nie zapewniaj, że masz doświadczenie w korekcie tekstów! Tu nie wystarczy wiara w słownik w programie do edycji tekstu! Podobnie odbierane jest niekonsekwentne lub nieumiejętne formatowanie. Żaden pracodawca nie uwierzy, że perfekcyjnie masz opanowany pakiet MS Office! Nie przesadzaj też ze zbyt wyszukaną formą - potencjalny pracodawca nie powinien odnieść wrażenia, że chcesz ukryć brak treści! Jeśli decydujesz się na umieszczenie zdjęcia - zastanów się dobrze, co chcesz poprzez nie przekazać. Czytający Twoje  CV na pewno zatrzyma na nim wzrok, ale czy na pewno szukając np. posady księgowej chcesz podkreślić swój uwodzicielski charakter, albo aplikując na stanowisko grafika komputerowego warto pozbawić się szans wstawiając nieproporcjonalnie rozciągnięte zdjęcie, krzyczące za Ciebie - nie zna programów graficznych!?
  
Takie dowody rozmijania się z prawdą łatwo wyłapać od razu. Ale i inne podkolorowywanie życiorysu prędzej czy później wyjdzie na jaw. Pamiętaj, nie przesadzaj z opisem swoich dokonań. Coraz częściej pracodawcy  zanim podejmą decyzję, sprawdzają jednak referencje w poprzednich miejscach pracy.

Umiar zalecany jest tez w długości CV. Nie pisz więcej niż to konieczne. Zbyt długie CV zostanie skwitowane pobieżnym rzutem oka i być może w natłoku słów uwadze umknie to co najważniejsze. Nie musisz też pisać o sobie tych rzeczy, które nie mają związku z pracą, o jaką aplikujesz. Potencjalny pracodawca prawdopodobnie nie uzna za najważniejsze czy jesteś gruba i jak mają na imię wszystkie Twoje dzieci. Prędzej pomyśli, że jesteś gadułą i w pracy też będziesz trwonić czas na opowieści. Szanuj czas pracodawcy. Pomyśl, że być może ma do przeczytania jeszcze kilkadziesiąt innych CV.

Poświęć chwilę czasu na zapoznanie się z opisem stanowiska pracy a najlepiej zajrzyj także na stronę firmy. Jednym słowem - upewnij się , że masz potrzebne kwalifikacje i że w ogóle chcesz pracować w tej firmie. Nie wysyłaj CV w ciemno. a już nigdy seryjnie w jednym mailu do wielu firm! Nie nastawi do Ciebie też przychylnie pusty mail  z załącznikiem.  Jeśli korzystasz z tej drogi odpowiedzi na ofertę pracy - koniecznie napisz, o jakie stanowisko się ubiegasz. Nie zakładaj, że jesteś jedynym kandydatem na jedyne wolne miejsce pracy. Im bardziej ułatwisz komunikację pracodawcy, tym życzliwiej podejdzie do Twojego CV. Kiedy odbierający oferty dostaje pusty mail bez słowa z załącznikiem, najpierw myśli - ileż go (kandydata) trzeba będzie nauczyć i jeśli to jedna z wielu ofert, często na tym kończy - skoro może wybrać kogoś, kto od razu w mailu wykazał się grzecznością, kulturą i zdołał zachęcić do otworzenia załącznika... Czas to towar najbardziej deficytowy. Nie zostaniesz zaproszony na rozmowę, jeśli pracodawca jasno określił, jakie kandydat ma spełnić warunki, a z Twojego CV widać, że nie zapoznałeś się z nimi i tylko zajmujesz czas. Szczególnie ma to znaczenie przy współpracy pracodawców z urzędami pracy, które w ramach programów pomocowych rygorystycznie określają, kto np. może skorzystać ze stażu. Jeśli jesteś w połowie studiów - nie wysyłaj odpowiedzi na ofertę stażu dla absolwenta.
 
Warto poświęcić uwagę swojemu CV i starannie przygotować. To klucz do pierwszych drzwi, ale bez ich otwarcia nie będziesz mial szansy na pokazanie wszystkich swoich mocnych stron.

Małgorzata Gluth
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::