Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 7 arrow Tajemnice mowy oczu
Tajemnice mowy oczu Drukuj Poleć znajomemu

01

Artykuł DarmowyJakże często nasza interpretacja czyjejś wypowiedzi jest rozbieżna z tym, co rzeczywiście chce powiedzieć ta osoba - po dłuższym tłumaczeniu, wyjaśnia się, o co tak naprawdę chodzi. Często brakuje słów nawet osobom dorosłym, aby przekazać swoje intencje, a co dopiero można powiedzieć o trudnościach w wypowiedziach dziecka? Zapominamy o różnicy w doświadczeniach życiowych i umiejętności interpretacji swoich odczuć i myśli, już nie mówiąc o doborze odpowiednich argumentów. W takich sytuacjach pomocny jest
JĘZYK CIAŁA.

01

Ciało nie kłamie
Statystyki pokazują, że informacje docierające do nas przepuszczamy przez filtr krytycyzmu i szukamy potwierdzenia prawdomówności, interpretując język ciała osoby mówiącej. Zwracamy uwagę na gesty, mimikę twarzy, odruchy, brzmienie głosu i akcenty rozstawiane przez mówcę.Wszystko to tworzy ogólny obraz ukrytych (a czasem nawet nieuświadomionych) myśli, pokazuje nam wewnętrzny świat osoby.
Najbardziej ufamy mowie oczu - wolimy rozmawiać oczy w oczy, widzieć kiedy osoba chowa oczy, ucieka spojrzeniem i kiedy patrzy na nas emanując przez oczy swoje emocje.

Strefy patrzenia:
Jeśli będziemy uważnie obserwować i analizować korelacje między kierunkami spojrzenia, poruszanymi tematami i nastrojami, zauważymy pewną prawidłowość: kierunki spojrzenia mocno są związane z tym, w jaki sposób myślimy! Myśląc o przyszłości – kierujemy wzrok w prawo (najczęściej), o teraźniejszości – prosto przed siebie, o przeszłości – w lewo.
Przy myśleniu obrazami (wizualne myślenie):
• kierujemy wzrok do góry,
• posługujemy się takimi zwrotami jak: „jest to dla mnie jasne, nie widzę problemu, popatrz, jak to dobrze wygląda”.
Przy myśleniu dźwiękami (audytywne):
• oczy poruszają się w płaszczyźnie uszu
• posługujemy się takimi zwrotami jak: „to nie brzmi przekonywująco, huczna zabawa, cichy kąt”
Przy myśleniu odczuciami, ruchami i smakiem (kinestetycznie):
• kierujemy wzrok w dół
• posługujemy się takimi zwrotami jak: „to mnie dotknęło do bólu, gorzka prawda, pomyślałem sobie, nie wierzę w to...”

0203
0405

 
Trzy poziomy komunikacji
Zestawienie trzech poziomów - wypowiadanych słów, języka ciała i kontekstu wypowiedzi pozwala na głębsze porozumiewanie się i... małą manipulację :) zamiast wymuszania.
Zamiast zmuszać dziecko „Jedz, do cholery, tę kaszkę, bo ja się spieszę!” - przeanalizuj, jakim kanałem komunikacji dziecko się posługuje: wizualnym (wzrokowym), audytywnym (raczej musi usłyszeć) czy kinestetycznym (poczuć, przemyśleć, przeżyć). Zastosuj predykaty (słowa reprezentujące zmysły), aby mówić w jego języku. Przemawiaj do dziecka obrazowo (do wzrokowca), słuchowo lub kinestetycznie (dotykowiec). Obserwuj (na poziomie języka ciała), jak reaguje na każdy z tych zwrotów, kiedy jest bardziej znudzone, a kiedy - podekscytowane. W ten sposób znajdziesz jego kanał komunikacji i będziesz mówił w bardziej zrozumiały sposób. Mózg już nie musi zajmować się odkodowywaniem, tłumaczeniem na własny język, zrozumieniem Twojej wypowiedzi, lecz od razu odsyła ją do „działu realizacji”. Współrozmówca staje się bardziej chętny do współpracy...

01

Model pozytywny i negatywny
Gdy wspominamy coś miłego  unosimy oczy w lewo do góry. Gdy myślimy o przykrych zdarzeniach - patrzymy w kierunku nosa, w dół. Świadomie wykorzystując tę zależność (niezauważalnie zmieniając osobie kierunek spojrzenia), możemy łatwo sterować nastrojem współrozmówcy lub swoim własnym!
Obserwuj kierunki spojrzenia i predykaty, gdy osoba jest w dobrym humorze - może się to przydać, gdy będziesz przekonywać do zjedzenia nielubianej kaszki:). Wykorzystaj pozytywny model komunikacji, by doprowadzić do realizacji Twoich próśb.

Akcja i reakcja
Obserwuj swoje dziecko, kiedy się bawi, opowiada o tym, co go zachwyca - to są stany, na których trzeba się koncentrować i powielać je. Dobrze opanowaliśmy umiejętność wywoływania strachu, poczucia winy lub zagrożenia, gorzej z wywoływaniem pozytywnych emocji. Mądrość przychodzi z wiekiem, gdy stajemy dziadkami i babciami i zaczynamy rozpieszczać wnuki - kodować je na pozytywne emocje, które kojarzą się z naszą osobą. Powstaje naturalna przyjaźń i miłość, chęć spędzania czasu i spełniania próśb babci i dziadka. Rodzice najczęściej budują relacje na srogości - co skutkuje eskalacją represji wobec dziecka i niesfornym zachowaniem pociech.

06
(kliknij na obrazku by go powiększyć)  
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::