Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow W następnym numerze
W następnym numerze Drukuj Poleć znajomemu

Listy od czytelników:

W jednym z poprzednich numerów przeczytałam artykuł o strategii Walta Disneya. NLP zaintrygowało mnie i wzięłam udział w pełnym szkoleniu Praktyk NLP. Teraz często stosuję poznane techniki w pracy. Jedną z ciekawszych, a przy tym bardzo skutecznych, jest zastosowanie modelu Meta-Mirror w rozwiązywaniu konfliktów z drugą osobą. Wykorzystuję go, gdy wiem, że czeka mnie trudna rozmowa albo spotkanie z osobą nastawiona roszczeniowo, np. niezadowolonym klientem.

Model ten polega na wcześniejszym, mentalnym przeprowadzeniu rozmowy z drugą osobą przy pomocy „neutralnego obserwatora”, „sędziego” czy też „negocjatora”.  Wyznacza się trzy pozycje. Oto jak je wykorzystuję.

Pozycja JA, w której mówię to, co czuję w danej sytuacji konfliktowej z tą drugą osobą. Mogę wtedy pewnie i śmiało przedstawić wszystkie swoje wewnętrzne odczucia i refleksje bez obawy, że spotkam się z natychmiastową ripostą, ponieważ DRUGA OSOBA ma w tym czasie jedynie prawo mnie wysłuchać i musi czekać na swoją kolej mówienia. Bardzo łatwo w tej pozycji wczuć się w sytuację, ponieważ wyłącza się element samooceny i tego, jak postrzegana jestem przez innych. Łatwo także o szczerość wobec samej siebie. Już na tym etapie czuję się lepiej i lepiej też rozumiem samą siebie. Nazwałabym to szczerą rozmową ze samym sobą.

Z pozycji JA przechodzę do pozycji DRUGIEJ OSOBY. Zostawiam swoje refleksje i wczuwam się w rolę drugiej osoby. Stawiając się w jej roli, wyraźnie odczuwam, co wpływa na jej zachowanie, jakimi przesłankami się kieruje. Jakie wartości są dla niej ważne i jakie doświadczenia życiowe ją ukształtowały. Wchodząc „w buty” drugiej osoby, zaczynam rozumieć jej postępowanie, tok myślenia i oczekiwania wobec mnie. Słowa drugiej osoby docierają do mnie i są zrozumiałe.

Trzecia pozycja to pozycja NEGOCJATORA. Jego rola polega na wysłuchaniu obu stron bez opowiadania się po którejkolwiek z nich i przekazaniu uzyskanych informacji. Taka forma jest dla mnie bardzo pomocna, ponieważ kiedy mówię do negocjatora, pośrednika, wyciszają się negatywne emocje, a moja wypowiedź nabiera sensu i myśli są bardziej uporządkowane. Dzięki temu, że emocje odkładam na bok, jestem w stanie usłyszeć swoje prawdziwe myśli i odczucia.

Przeprowadzenie takiej mentalnej rozmowy wyraźnie poprawia mój nastrój oraz stosunek do drugiej osoby. Mam wrażenie, że konflikt został zażegnany zanim jeszcze doszło do rzeczywistego spotkania. Jestem też na nie lepiej przygotowana i mam opracowaną strategię prowadzenia rozmowy zakładającą porozumienie i znalezienie rozwiązań najkorzystniejszych dla obu stron.

NLP sprawdza się w działaniu. Już planuję wyjazd na następny kurs, by dowiedzieć się jeszcze więcej! 

Sylwia

 

  Drukuj Poleć znajomemu
 
Człowiek Guma

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Hipnoz
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::