Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Wybrane Artykuły arrow Uzdrawiająca moc kolorów
Uzdrawiająca moc kolorów Drukuj Poleć znajomemu
Moje zainteresowanie wpływem kolorów na wzrok człowieka i poprzez wzrok na jego ciało i psychikę, zaczęło się w 1980 roku, gdy podczas kilkumiesięcznego pobytu na Sri Lance (Cejlon) nie mogłem nosić swoich szkieł kontaktowych - wówczas o sile 8 dioptrii, czyli korygujących znaczną krótkowzroczność - i musiałem nauczyć się radzić sobie bez nich. Przebywałem tam przez pewien czas w małej fabryczce batiku i zauważyłem, jak bardzo moje oczy wypoczywają, a ja coraz lepiej czuję się bez szkieł korekcyjnych. Było to tak, jakby
z ulgą odetchnęły, pozbywając się z siebie jakiegoś obcego ciała, do którego ja już zdążyłem całkowicie przywyknąć. Okazało się, że mój wzrok poprawił się o 3 dioptrie. Byłem szczęśliwy.

Zainteresowałem się nauką Goethego o barwach, a niedługo później poznałem badacza barw, Theo Gimbela, który pokazał mi opracowaną przez siebie tablicę do wzmacniania wzroku, tzw. „eyestrengthening-chart”. Działanie tej tablicy opiera się na wywołaniu zjawiska powidoku, powstającego na skutek intensywnego patrzenia na kolorową powierzchnię, znajdującą się przed kontrastowym tłem.

Terapeutyczny trening
Podczas ćwiczeń z tablicami barw wzmocniona zostaje ta część organu widzenia, która zaangażowana jest w odbiór i przekształcanie spektralnej energii światła w energię wizualną, dalsze jej przekazywanie oraz magazynowanie.

Wybór barw
Kolor biały jako tło tablicy barw powoduje, że komórki wzrokowe rozmieszczone w peryferyjnej części siatkówki przekształcają zgromadzone barwniki wzrokowe w energię wizualną. Mamy wtedy wrażenie, że biel, szczególnie otaczająca bezpośrednio formę barwną, zaczyna jakby emanować światłem. Czerń jako tło pobudza komórki peryferyjne do regeneracji energii, do gromadzenia jej oraz substancji zapasowych z organizmu dla odbudowy barwników wzrokowych. Kolor szary stwarza natomiast równowagę między procesami regeneracji, a wyładowywaniem energii wizualnej. W cyklu ćwiczeń wybrane barwy i kontrasty barw wielokrotnie zmieniają się (druga biegunowość). Dany kolor pobudza oko do wytwarzania energii wizualnej, która jako kolor kontrastowy (lub bezbarwna jasność) może być widziana na pustej powierzchni.

Uzdrawiająca mocUZdrawiająca mocUzdrawiająca moc

Kolor kontrastowy
jest wrażeniem wzrokowym energii wizualnej, które powstaje bezpośrednio w mózgu, w ośrodku związanym z wrażeniami barw, a które tworzone jest przez oko w połączeniu z energią koloru użytego w ćwiczeniu. Barwy kontrastowe są wyjątkowo delikatnymi i kruchymi obrazami, kierują się własnymi prawami, nie można wywołać ich w sposób zamierzony, siłą woli. Efekt treningu paradoksalnie jest najlepszy wtedy, gdy jest się rozluźnionym, gdy pozwala się działać barwom i kształtom i gdy czerpie się z tego przyjemność.

 Wolfgang
Haetscher Rosenbauer

 

 • Poprawia się zdolność komórek światłoczułych do odtwarzania i gromadzenia barwników wzrokowych.
• Wzrasta intensywność widzenia, polepsza się zaopatrzenie procesów wzrokowych w energię.
• Wizualna koncentracja uwagi na ograniczonym aspekcie postrzegania, czyli w tym przypadku barwnej formie, ma działanie uspokajające i medytacyjne; uwaga umysłu jest całkowicie skierowana na przedmiot widzenia, a inne myśli i obrazy odpływają.
• Umysł skupia się, staje się wyciszony i jasny. Energia powstająca podczas oglądania kolorów wędruje szlakami wzrokowymi do przysadki mózgowej i szyszynki, pobudzając je do produkcji hormonów. Energetyczne oddziaływanie koloru dociera poprzez układ nerwowy do całego organizmu.
• Regularne ćwiczenia z tablicami barw nie tylko wzmacniają energię widzenia, lecz także pomagają osiągnąć równowagę psychiczną
i fizyczną, spokój umysłu oraz wzmacniają siłę woli.
  Drukuj Poleć znajomemu
 
Człowiek Guma

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Hipnoz
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::