Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2009 arrow Nr 11 arrow Dzieckiem być...
Dzieckiem być... Drukuj Poleć znajomemu
 W co się bawić i jak się bawić z własnym dzieckiem? Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, jaki cel ma zrealizować zabawa.

Mamo, pobaw się ze mną! Tato, nuuudzi mi się! Pewnie wielu rodziców w takiej sytuacji z lekką paniką stwierdza, że ma pustkę w głowie. W co się bawić? Czym się bawić? Jak dobrać zabawki do wieku, temperamentu dziecka? Wbrew pozorom nie jest to proste, bo dzisiejsze sklepy z zabawkami nawet dorosłego mogą przyprawić o zawrót głowy. Wybór jest ogromny i często trudno w tym zalewie zabawek znaleźć coś odpowiedniego, tym bardziej z marudzącym dzieckiem u boku, któremu wszystko się podoba i wszystko chciałoby mieć.

Zestaw obowiązkowy
W zestawie obowiązkowym dla każdego dziecka powinny być klocki. Rozwijają wyobraźnię, w tym przestrzenną oraz pomagają ćwiczyć sprawność manualną (niezbędną później przy nauce pisania). Dla maluchów klocki powinny być większe i prostsze, a im dziecko starsze tym mniejsze klocki i bardziej skomplikowane zestawy będą go interesować. Wskazane są też wariacje na temat klocków: rozkładane (za pomocą mininarzędzi) auta, czy domki dla lalek z ruchomym wyposażeniem. W wielu przypadkach (choć niestety nie wszystkich, drodzy rodzice) może to uchronić inne zabawki przed bezpowrotnym rozłożeniem na części pierwsze.
Koniecznie dziecko powinno mieć zestaw kredek i blok do rysowania (odmianą, wymagającą jednak więcej miejsca, jest tablica) oraz różnorodne malowanki. I oczywiście książeczki – czytania dziecku nie sposób przecenić. Pozostałe zabawki warto dostosować do wieku i zainteresowań dziecka – te zawsze należy brać pod uwagę, bo np. większość chłopców lubi auta, ale mogą się znaleźć tacy, którzy najbardziej kochają lokomotywy. Nie zawsze też trzeba się sugerować płcią, bo zdarzają się dziewczynki bawiące się autami i chłopcy, którzy chcą mieć lalkę. Małe odstępstwo nie zaszkodzi, a dzięki temu można się pobawić różnymi zabawkami.

Ile jeszcze?
Warto pilnować, żeby zabawki były różnorodne pod względem rodzaju i wyglądu. Niemniej małemu chłopcu trudno wytłumaczyć, że posiadanie kilkudziesięciu autek jest w zupełności wystarczające, wszak każde kolejne czymś się jednak różni. Z drugiej strony zazwyczaj tylko w dzieciństwie można mieć wiele aut i dowolne marki. Żadna mała dziewczynka nie zgodzi się też, że wszystkie lalki Barbie są takie same. Jeżeli nie uda się zachować rozsądku w kwestii ilości, dobrze jest oddzielić te rzadziej używane (bo z ulubionymi to się nie uda), część schować na jakiś czas i dawać je dziecku do zabawy na zmianę.

W co się bawić?
Kiedy wybór zabawek jest już za nami, pora na zabawę? Ale jak się bawić? Czasem dzieci trzeba zachęcić do konkretnej zabawki pokazując, jakie są jej możliwości. Częściej jednak maluchy wykazują się własną inwencją w wykorzystaniu swoich "skarbów". Wystarczy wtedy włączyć się do zabawy i radość dla wszystkich gwarantowana. Dzieci lubią i potrzebują wspólnych zabaw – buduje to w nich poczucie wartości i przede wszystkim pogłębia wspólną więź dzieci i rodziców. Warto też inicjować zabawy ruchowe: od pociągu przez gry sportowe aż do minizapasów na kocu. Przyjemność i korzyść obopólna.

Codzienne obowiązki zabawą
Na koniec zachęta dla rodziców, aby od najmłodszego włączali dzieci do wspólnego wykonywania różnych prac domowych (oczywiście na miarę możliwości dziecka i pod nadzorem). Dzieci traktują to jak świetną zabawę i czują się bardzo dowartościowane – a tą metodą najprościej nauczyć je późniejszego wykonywania obowiązków. Dotyczy to zarówno leżenia pod maską samochodu, jak i przygotowywania ciasta na obiad, karmienia domowych zwierząt i domowych porządków. A że czasem bywa, że jest więcej sprzątania niż gdyby rodzice robili to sami? Cóż, nie od razu Kraków zbudowano... Trzeba podejść do tego z humorem i nie zrażać się. Ani tym bardziej nie zrażać dziecka!

Agnieszka Zielińska


Dzieci chętnie naśladują swoich rodziców uznając ich zachowanie
za normę,podobnie jak za normę językową uznają ich słownik
i styl wypowiadania się.

Naśladowanie w zabawie jest jedną z najbardziej skutecznych form
uczenia się zarówno języków, jak i zachowańzawodowych.
W dużym stopniu określa przyszłe zainteresowania i profesję dziecka.

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::