Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2009 arrow Nr 11 arrow Ćwiczenia całkiem niepoważne
Ćwiczenia całkiem niepoważne Drukuj Poleć znajomemu
 Czy ćwiczenia wzroku muszą być robione na poważnie?Większość dorosłych na zajęciachbawi się nie mniej radośnie niż dzieci.
To jest fotoreportaż z ubiegłorocznego kursu "Joga oczu" w Borkach. Mały fragment zajęć! Była jazda konna, wyścigi gokartów, surfing i wyprawy pod żaglami, turniej ping-ponga i wieczory przy gitarze ... i wszystko po to, by poprawić jakość widzenia, ale nie traktując treningu jak obowiązkowych żmudnych ćwiczeń...

Ćwiczenia synchronizacji półkul mózgowych
Zasłoń najpierw lewe oko prawą ręką i narysuj na kartce grubym mazakiem w miarę możliwości prawidłową spiralę. Dzięki niej możesz zweryfikować, na ile strefy patrzenia (czytaj w poprzednich numerach Elixiru) i ruchy ręki są harmonijne.
Zasłoń potem prawe oko lewą ręką a mazakiem o innym kolorze wpisz w białą przestrzeń między liniami poprzedniej spirali nową, tak by nie dotykała poprzedniej. Jest to dobre ćwiczenie nie tylko synchronizujące półkule, ale również poprawiające koordynację oko - ręka.


Leniwe ósemki
Jedno z najbardziej znanych ćwiczeń w terapii jednoocznego widzenia, zeza, różnicy w dioptriach między prawym a lewym okiem. Rysowane w powietrzu ręką, na papierze ołówkiem lub dwoma ołówkami równocześnie pozwalają osiągnąć specyficzny stan umysłu, wyciszyć się i skoncentrować na działaniu i w pełni na jednej czynności. Skutecznie odpręża mięśnie gałki ocznej.

Nawet zwykłe chodzenie po linie z utrzymywaniem równowagi pozwala oczom patrzeć bez wysiłku i nie czepiając się za przedmioty. Zabawy z ruchomymi przedmiotami (piłeczkami, badmintonem lub ping-pongiem) uruchamiają peryferyjne widzenie i mikroskokowe ruchy oczu, co daje świetny relaks i poprawę wzroku.

Znane z dzieciństwa okularki z własnych rąk przesuwane do przodu i do tyłu pomagają oczom zmieniać ogniskową.
Nie do uwierzenia? - sprawdź sam!


Słynne duże wymachy i ruchy krzyżowe zalecane przez dra Batesa nie tylko pozwalają nauczyć się lepiej utrzymywać równowagę, stymulować pracę obu półkul i usprawnić pracę kręgosłupa, ale również  „strzepnąć” oczy, rozruszać, omiatając wzrokiem przedmioty znajdujące się dookoła. Przyniesie to Twoim oczom niesamowitą ulgę, zwłaszcza po długim czytaniu lub pracy przy komputerze...


Nie jest łatwo rysować kolorowe spirale, gdy jedno oko widzi inne kolory niż drugie...W tym przypadku mózg musi się napracować. Takie zabawy pomagają zsynchronizować pracę półkul mózgowych, pobudzić widzenie i szczegółowe rozróżnianie kolorów.

Solaryzacja i palming
Solaryzacja (naświetlanie, nasłonecznianie oczu przez zamknięte powieki, miganie przed oczami rozstawionymi palcami i inne) jest niezbędna! Coraz więcej czasu spędzamy w sztucznym oświetleniu ze stałego, nieruchomego źródła światła, co obniża wrażliwość oczu i odzwyczaja je od naturalnej adaptacji do zmian. Naświetlanie pomaga przywrócić naturalne funkcje źrenicy oka, zwłaszcza jeśli jest stosowane w połączeniu z Palmingiem (zasłanianiem oczu dłońmi), nawet robionym w tak niekonwencjonalny sposób, jak to robił Eytan i Daniel. Każda forma odpoczynku jest mile widziana!


Bawmy się! Stworzeni jesteśmy do radości, uczenia się i rozwijania się, niezależnie od wieku, sytuacji i innych okoliczności. Najdroższe w naszym życiu są wspomnienia :)


 Serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom kursu Joga oczu w Borkach, 2008r. za wyśmienitą zabawę

Siergiej Litwinow

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::