Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 10 arrow Na skraju przepaści lepiej widać perspektywę
Na skraju przepaści lepiej widać perspektywę Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Światowi doradcy
Na skrajuW czasie Międzynarodowego Kongresu Kadry & Expo w Warszawie zachodni eksperci w ramach swoich wystąpień miedzy innymi wskazywali na możliwości rozwoju w czasie kryzysu. Według nich głównymi atutami małych państw Europy Środkowej może być kreatywność i przedsiębiorczość. Gdy globalne gospodarki wpadają w wir problemów - czas na małe i średnie przedsiębiorstwa. Właśnie one są dynamiczne, zwrotne i łatwo mogą zaadaptować się w warunkach szybkich zmian potrzeb rynkowych. Sytuacja w biznesie daje szansę firmom, które potrafią szybko stawiać sobie nowe cele i koncentrować kapitał inwestycyjny zgodnie z aktualnymi potrzebami rynku.We współczesnym świecie stałych zmian technologicznych i nowych mechanizmów ekonomicznych pojęcie długoterminowych planów skróciło się do 2 - 5 lat w porównaniu z tym, co było jeszcze 10 lat temu!

 Na skraju

Rynek szkoleniowy
W czasie konferencji prasowej towarzyszącej Kongresowi zwrócono również uwagę na rosnące zapotrzebowanie na szkolenia, ale i na postępującą zmianę ich struktury. Twarde szkolenia (przygotowujące do zawodu np. operator maszyn budowlanych, spawacz...) nadal będą niezbędne. Wśród miękkich - zaczną dominować szkolenia z zakresu standardów obsługi klienta i relacji w zespole.
Klient zaczyna nabierać coraz większej wagi, wymaga bardziej rozbudowanych narzędzi, służących weryfikacji jego potrzeb. Nawet ten mały, którego w poprzednich latach uważano za „pożeracza czasu”, przeszkodę w pracy, teraz zaczyna odgrywać dość istotną rolę w budowaniu pozycji firmy na rynku.

 Hurtem łatwiej nawet ojca bić

Władimir Iwanow-Achmetow

Stare ukraińskie przysłowie zdaniem ekspertów zaczyna teraz nabierać aktualności, bowiem firma - aby utrzymać dynamikę rozwoju w trudnej sytuacji rynkowej - musi postawić nie tylko na poszczególnych specjalistów w wąskiej dziedzinie, ale przede wszystkim na pracę zespołową i kooperację z firmami w swojej branży.
Akcent w szkoleniu firmy ma być zatem  postawiony przede wszystkim na tworzeniu zespołu i efektywnym przepływie informacji wewnątrz organizacji. Priorytetem stabilnej firmy staje się wdrożenie nowych standardów komunikacji - otwartej, precyzyjnej, dopasowanej do poziomu rozumienia współrozmówcy, z szacunkiem niezależnym od stanowiska i dochodów. Na drugim miejscu są nowe sposoby rozwiązywania konfliktów. Szkolenie powinno uczyć kultury dyskusji i etykiety obowiązującej w negocjacjach lub uzgadnianiu rozbieżności stanowisk. Wartość zgranego zespołu ma pierwszorzędne znaczenie.
Nie mniej ważna w obecnych czasach jest jednak kooperacja! Jak budować wiążące stabilne relacje z partnerami biznesowymi, utrzymując niezależność i przejrzystość finansową, ale i pełną koordynację wspólnych działań, jakie są skuteczne modele porozumiewania się, kanony komunikacji zewnętrznej i jak wpływać na zacieśnienie kooperacji - to główne nurty szkoleniowe w dobie kryzysu.

 Kominowe wypłaty są niemoralne

- Szef nigdy nie chciał
skakać na bungee,
nie wiem co go
teraz naszło...

- Być może po tym, jak
utopił cały majątek
firmy na giełdzie
chce być bliżej zespołu...

Pięćdziesięciokrotna różnica między zarobkami pracowników i menedżerów najwyższego szczebla powoduje rozwarstwienie zarówno w obrębie samej firmy, jak i generalnie w społeczeństwie. Osoby o tak różnych pułapach zarobków żyją w dwóch światach niemających wiele styczności ze sobą. Na ogół posługują się różnymi systemami wartości, skupiają uwagę na zaspokajaniu całkiem odmiennych potrzeb, nic nie wiedzą o sobie nawzajem. Gdy w jednej firmie współistnieją ze sobą te dwa światy bez łączącej je środkowej (pod względem finansowym również) warstwy, występuje konflikt interesów i nieporozumienia między kierownictwem a pracownikami. Idee kierownictwa wydają się pracownikom utopią realizowaną ich kosztem i żadne opowiadanie o słuszności wybranych kierunków rozwoju firmy i realistyczności postawionych celów jest nie do przyjęcia przez pracownika, który walczy o finansowe przetrwanie.
Specyficzna sytuacja występuje zwłaszcza przy odprawach po zwolnieniu - dostają je nawet ci menedżerowie, którzy spowodowali finansowe kłopoty firmy.
Dobrym przykładem na Kongresie Kadry posłużył się Marek Skała: menedżerowie korporacji ubiegających się o dotacje rządowe w USA przylecieli na spotkanie z przedstawicielami rządu prywatnymi samolotami a nie zwykłą biznesklasą :)
Cięcia budżetowe i podnoszenie podatków  nadal bardziej dotyczą nie tej warstwy społecznej, która zawyża średnią krajową pensję (stanowiąc 10 do 15% społeczeństwa), a tej, która marzy o średnim krajowym wynagrodzeniu.


A gdzie duchowość?
Słuchając licznych wykładów, cieszyłem się, że tak dużo uwagi poświęca się zasadom savoir-vivre’u w firmie, tworzeniu lepszej, głębszej, bardziej przyjaznej komunikacji (koniec z wyścigiem szczurów!?). Zastanowiło mnie jednak, że nie padło ani słowo o duchowości! Ten element nie został wprowadzony jeszcze w strukturę myślenia nawet liderów-analityków. Jeśli nadal głównym celem wykonywania pracy będzie przysłowiowa mamona, to powstanie szereg objawów chorobowych, które toczą każdą firmę:
- brak lojalności - ma mnie ten, kto więcej płaci,
- wypalenie zawodowe - już dalej nie chcę marnować życia na pracę, którą wykonuję,  tylko dlatego, że muszę z czegoś żyć. (Taka postawa rodzi frustrację, często przenoszoną na grunt rodzinny. Uważamy, że wymagania rosną nieadekwatnie w stosunku do naszych możliwości.)
- brak chęci do samodoskonalenia się i rutyna hamują pęd do marzeń, gaszą młodzieńczy zapał, pragnienie bycia kimś wyjątkowym i chęć robienia rzeczy wielkich, ważnych dla całej ludzkości... 

 W Międzynarodowym Kongresie Kadry & Expo, który odbył się w dniach 24-25 listopada 2008 roku w warszawskim hotelu Hilton udział wzięło blisko 2000 uczestników z Polski
i z zagranicy oraz ponad 150 prelegentów z 18 krajów świata. Była to już VIII edycja tego prestiżowego wydarzenia branży HR. Organizatorami Kongresu Kadry jest  Fundacja Obserwatorium Zarządzania wraz z portalem wiedzy dla biznesu Nowoczesna Firma. Po raz pierwszy w roli współorganizatora wystąpiło największe na świecie stowarzyszenie w dziedzinie szkoleń i rozwoju - American Society for Training and Development (ASTD).

W programie Międzynarodowego Kongresu Kadry znalazło się 108 wystąpień plenarnych, panelowych i warsztatowych. Kongresowi po raz pierwszy towarzyszyła wystawa polskich i międzynarodowych firm szkoleniowo-doradczych - Expo Nowoczesna Firma, na której zaprezentowało się blisko 100 wystawców.

Najważniejszym wydarzeniem Kongresu były 4 sesje generalne światowej sławy autorytetów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Poruszyły one najbardziej aktualne zagadnienia w obszarze HR:
- Różnice kulturowe i ich wpływ na działanie organizacji - wykład prof. Geerta Hofstede z Holandii;
- Przywództwo i jego rola w rozwijającej się organizacji - prelekcja Ebrahima Al Dossary z Bahrajnu;
- Zarządzanie wiedzą - prelekcja jednego z twórców koncepcji zarządzania wiedzą prof. Karla-Erika Sveiby z Finlandii;
- Coaching -wyklad jednego z wybitnych międzynarodowych coachów - Phillipa Sandahla z USA.

Szczególnym walorem tej cyklicznej imprezy (odbywającej się co roku wiosną i jesienią) jest okazja do bezpośrednich kontaktów menedżerów i szkoleniowców na co dzień działających w branży HR i żywa wymiana doświadczeń. Dzięki seminariom mają oni także okazję do poszerzania swojego zasobu narzędzi i wzbogacania warsztatu zawodow

 

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::