Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 10 arrow Osobista przestrzeń psychiczna
Osobista przestrzeń psychiczna Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Osobista przestrzeń psychicznaMojżesz prowadził swój lud po pustyni przez 40 lat, by miał szansę odzyskać swoją tożsamość, świadomość, co leży w jego naturze. Kim jesteśmy, gdy odcinamy się od zewnętrznych wpływów i możemy tworzyć swój świat? Czy musimy wyprowadzać się na pustynię, by odzyskać SIEBIE?
Instalacja sterowników
Od dzieciństwa jesteśmy cały czas podsterowywani, uczeni i ustawiani przez inne osoby. W ten sposób poznajemy zasady współistnienia w określonym środowisku, uczymy się, jak zachowywać się, by wspólne życie było przyjemne nie tylko dla nas, ale również dla innych.
Wiedza ta jest niezbędna, ale czasem mamy ochotę zbuntować się i zrobić coś na przekór, inaczej niż od nas oczekują ... Taka jest natura życia, że rewolucje niekiedy są niezbędne :). Czy umiemy je przeprowadzić tak, by zmienić swój świat według wewnętrznych kanonów i przekonań, nie burząc przy tym tego, co było piękne i wspaniałe. Właśnie to, co czasem odbieramy jako  pouczanie czy  ustawianie, ma służyć nauczeniu nas, by zawsze mieć szacunek dla innych i równocześnie być sobą! Po to są te sterowniki, by w którymś momencie zauważyć, że właśnie teraz jest czas na zmiany!
 
Zacznij od siebie
Osobista przestrzeń PsychicznaStare przysłowie mówi: Nie szanujesz siebie - nie oczekuj szacunku od innych! Znacznie łatwiej jest określić, w jakich strefach siebie doceniamy, a w których zaniedbujemy, jeśli przeanalizujemy swoją przestrzeń psychiczną - obszar, w którym czujemy się wolni i niezależni. Nasza przestrzeń psychiczna jest wyznacznikiem naszego szacunku dla siebie, niezależnie od tego czy mieszkamy w pałacu królewskim czy w celi więziennej. Własna przestrzeń psychiczna określa nasz wpływ na nasze otoczenie i zmiany zachodzące w naszym świecie. Szereg osób w gułagach dawało świadectwo, że byli bardziej wolni wewnętrznie niż ci, którzy żyli na wolności, ale nie mieli odwagi wypowiedzieć swojego zdania odmiennego od przyjętej opinii społecznej. Galileusz wstając z kolan po odżegnaniu się od doktryny heliocentrycznej rzekomo powiedział: A jednak się kręci!
Łatwo się poświęcać dla wielkiej idei, ale na ogół toniemy w drobiazgach i codziennych kłopotach - one są największym niszczycielem przestrzeni psychicznej. Drobne kłótnie, niesnaski, pilnowanie tysiąca drobiazgów, codzienne małe sprawy przysłaniają wielkie szczyty, które na nas czekają, rozmywają priorytety i odciągają nas od wypełnienia przeznaczenia, od zrealizowania, albo choćby znalezienia swojej misji życiowej!
 
Przestrzeń publiczna
Przestrzeń, do której nas przyzwyczajano  od momentu urodzenia - wszyscy mają prawo tam się panoszyć, wprowadzać swoje reguły, badać, na ile można ją zaanektować, rozgrywać w jej obrębie gierki polityczne. Uciskać nas i manipulować nami, obdarowywać nas i być obdarowywanym... Przestrzeń, w której ustalamy nasze życie społeczne: wspólna szafa, majątek, fundusz na wakacje i zakupy w rodzinie, wspólne talerze, komputer, książki i obrazy na ścianach. Również wspólne hobby, znajomi, praca, obowiązki, przyjemności.
 
Przestrzeń prywatna
Tu Ty decydujesz, kogo wpuścić, na jak długo i do jakiego stopnia może tam wprowadzać zmiany, „wnosić siebie”. Ty kontrolujesz sytuację i odpowiadasz za skutki swojego postępowania. Decyzje, które podejmujesz mają wpływ na przebieg kolejnych zdarzeń w Twoim życiu.
Użyczasz koledze swojego samochodu, długopisu, pozwalasz korzystać z Twojego gabinetu lub biurka. Zapraszasz do siebie
w gości - pożyczasz cieple ubranie lub pieniądze, częstujesz swoim jedzeniem, pożyczasz klucz do swojego mieszkania. Otwierasz przed kimś swoje serce, opowiadasz o swoich problemach i radościach, dzielisz się swoimi tajemnicami, słuchasz rad i decydujesz, z których z nich zechcesz skorzystać. Decydujesz, jakie tematy chcesz poruszać w rozmowie, a co pominąć w relacji z daną osobą, które swoje przeżycia i emocje chcesz ujawniać i kiedy...
 
Przestrzeń osobista
Najbardziej chroniona przestrzeń, hermetyczna, wyjątkowa - nikogo nie dopuszczasz do tej przestrzeni, nawet jak opowiadasz o niej i określasz jej granice. Wszyscy, bez wyjątku, bardzo cenimy prywatność, posiadanie swojego, zamkniętego przed innymi świata. To nie tylko świat naszych myśli, ukrytych pragnień, marzeń, ale również i świat materialny - sejf lub zamykana szuflada w biurku, gdzie chowamy to, co dla nas osobiście cenne, przestrzeń kieszeni lub damskiej torebki, do której nikt nie ma prawa zaglądać... To także czas, który poświęcasz wyłącznie sobie, swoim pragnieniom i myślom.
Toaleta lub łazienka najczęściej jest uznawana za teren bardzo osobisty, niedostępny dla innych, nasz i tylko nasz! A co z gabinetem, swoim pokojem lub biurkiem, szafą z rzeczami osobistymi, kontaktami zapisanymi w komputerze lub notatniku (już nie mówiąc o zdjęciach i prywatnych listach), swoim sejfem lub banalną szkatułką zamykaną na kluczyk, chroniącą tajemnice, które dla nas są ważne i cenne?
 
Im bardziej jesteś osobą publiczną - tym
mniej zostaje przestrzeni osobistej
i tym pilniej masz ją strzec.. 
 
Określ, ile Ty masz swojej przestrzeni?
Ile czasu dziennie masz wyłącznie dla siebie? Takiego czasu, gdy możesz coś zaplanować lub po prostu pomarzyć, poleniuchować, pójść na masaż lub poczytać książkę, pomedytować. Ile procent czasu w Twoim życiu poświęcasz na siebie? Jaki teren możesz określić jako wyłącznie Twój, do którego nie mają dostępu Twoje dzieci, rodzice, małżonek lub przyjaciółka? Gdzie jest Twoja szafka, pokój, szuflada i ile procent miejsca w społecznej przestrzeni zajmuje Twoja przestrzeń osobista? Jakie swoje myśli, fantazje, marzenia zostawiasz wyłącznie dla siebie? Ile czasu spędzasz na analizie siebie, tego jak chcesz żyć i na podejmowaniu decyzji? Jaki procent
w stosunku do czasu poświęconego innym, konsultacjom, radzeniu się z innymi, stanowi czas poświęcony na własne przemyślenia, refleksje?
Określ również, w jaki sposób reagujesz na naruszenie Twojej osobistej przestrzeni. Czy Twoje reakcje są skuteczne i czy Tobie się podobają? Jak na Twoją walkę o terytorium reagują inni? Czy chcesz cokolwiek zmienić w swoich sposobach bronienia swojej przestrzeni psychicznej i terytorialnej?
 
 Zastanów się, ile Ty dajesz przestrzeni psychicznej innym
Najpierw określ, ile przestrzeni psychicznej mają w Twojej wizji poszczególne osoby w Twojej rodzinie lub pracy. Gdzie jest ich osobista przestrzeń psychiczna i czy istnieje w ogóle? Który fotel jest wyłącznie dla Twojej żony, który program w telewizji jest ważny dla Twojego dziecka, do jakich tematów w rozmowie podchodzisz ze szczególną subtelnością i delikatnością.
Doprecyzuj, gdzie Ty się dostosowujesz do przyjętego przez inną osobę porządku (na przykład nie wchodzisz do pokoju swojego dziecka bez pukania i otrzymania zaproszenia?). Czy szanujesz prawo do robienia rzeczy w swoim rytmie przez Twoich podwładnych lub osoby uzależnione od Ciebie? Na przykład: pracownik najpierw robi sobie poranną kawę, odbiera maile i wykonuje kilka telefonów, dopiero potem bierze się do spraw stricte firmowych. Lub gdy dziecko czyta książkę w salonie, a zapomniało wyłączyć światło w pokoju, czy zwracasz się do niego z poszanowaniem dla jego zajęcia, mówiąc np: Kochanie, jak tylko będziesz mógł zrobić przerwę, wyłącz światło w swoim pokoju, bardzo cię proszę. Albo czy tak   zwracasz uwagę podwładnemu, który spaprał sprawę: Robiąc to w ten sposób Pan naraził firmę na straty. Bardzo proszę zaproponować rozwiązanie i naprawę szkód nie obciążając dodatkowo nas kosztami. Przyjrzyj się pod tym kątem przestrzeni wspólnej. Określ, na co masz wpływ i co możesz zmienić, by nie tylko Ty ale i inni poczuli się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Życie społeczne jest jak gra w szachy -
liczy się nie tylko wygrana
ale i jakość gry...

Czasem możesz przegrać partię, ale wygrać ekscytującą przyjemność strategicznej rozgrywki, eksperymentu i zabawy w przewidywanie ruchów partnera... 
Siergiej Litwinow 
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::