Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 10 arrow Pracując bawią się
Pracując bawią się Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
- Jo miała pietnaście roków jak mama do ojca na bacówkę, na Kopieniec poszła. Mnie samą z bratem, co miał półtora roku zostawiła. Poradziłam sobie...Teraz dom z Jaśkiem wybudowaliśmy. Ciężko było, ale człowiek, co się roboty nie boi, to się życia nie boi - Hania przerwała opowiadanie, zdjęła garnek zupy z blach. W drewnianej izbie góralskiego domu rozchodził się zapach gotowanych jarzyn
i smażonej cebuli(...)

Tradycja i wychowanie

Widok pomagających rodzicom dzieci na Podhalu nikogo nie dziwi. Dawniej był to jeden z najbiedniejszych regionów w Polsce. Surowy klimat, ziemia piątej i szóstej klasy, brak rozwijającego się przemysłu - nie ułatwiały góralom życia. Trudne warunki zmuszały do kreatywnego myślenia. Wykorzystali swoją szansę na lepsze życie zajmując się turystyką. Podhale się wzbogaciło, ale nowe pokolenia wychowywane są tak jak ich ojcowie i dziadkowie. Dzieci asystują rodzicom przy codziennych obowiązkach. Sytuacja ich do tego nie zmusza, ale widząc aprobatę rodziców, pracując bawią się.
- Dzieci same w domu pomagają, nikogo nie trzeba naganiać - opowiada Marysia. W tamtym tygodniu Staszek poszedł do roboty, a nam akurat przywieźli węgiel. Mój piętnastoletni syn Jacek z młodszym Mateuszem taczkami zwieźli węgiel do kotłowni. Ciężko im szło, bo podwórko nierówne, to namyśleli i poukładali deski na ziemi. Tak sobie ułatwili robotę, niejeden stary by na to nie wpadł - góralka dumnie patrzy na synów(...)
Młodsze dzieci - kontynuuje - Kamil i trzyletnia Magdusia biegały z kilkoma kruszkami węgla w plastikowych wiaderkach. Ścigali się, kto więcej załaduje, pomagali sobie rękami i dziecinnymi łopatkami. Maluchy śmiały się i malowały sobie buzie. Wieczorem umorusani byli jak kominiarze, chwalili się ojcu, ile zwieźli węgla, a była tego prawie tona. - Marysia śmieje się.

Zabawa - Praca - Nauka

-Tato, byłem z dziadkiem po krowy. Przywiodłem do stajni cielaczki.- Adaś szybko wyrzucał z siebie słowa - Dziadek pozwolił mi doić krowę, leciało mleko, naprawdę, patrz - rozpromieniony maluch uniósł małe białe wiaderko. Odrobina mleka zaledwie zakrywała dno.
Adaś ma sześć lat. Zna wszystkie domowe zwierzęta, wie co jedzą, jakie mają zwyczaje, dlaczego ludzie zajmują się ich hodowlą. Potrafi wykonać proste czynności związane z opieką nad nimi. Nikt go tego nie uczył, nie w formie szkolnego wykładu. Pomaganie dziadkowi na gazdówce to dla chłopca taka sama zabawa, jak układanie klocków, tylko o wiele ciekawsza, bo związana z żywymi istotami. Wie, że o zwierzęta trzeba dbać, wybiera odpowiednią paszę dla każdego z nich, troszczy się o małe i chore. W jaki, równie przystępny, sposób dziecko mogłoby zdobyć taką wiedzę?(...)

 Relacje

Prace domowe wykonywane przez dzieci w formie zabawy wymagają od opiekunów wyrozumiałości i cierpliwości. Czas spędzony z naszymi pociechami wzmacnia relacje: rodzic dziecko.
Daruś bawi się ugniatając ciasto, jego mama dosypuje mąki. Mój starszy syn poszedł do szkoły - opowiada Krystyna - Darek został ze mną w domu. Bałam się, że będzie się nudził i płakał za bratem. Na szczęście zawsze chętnie pomagał mi w pracach domowych. Chodzi za mną, chce wszystkiego spróbować. Pozwalam mu nawet myć ze mną naczynia, chociaż większość wody wylewa na ubranie - młoda mama zerka na oblepione mąką ręce malucha, uśmiecha się i po chwili dodaje - mam więcej prania i sprzątania, ale warto się poświęcić. Daruś jest wesoły i szybko mija nam czas do przyjścia starszego syna.
Teraz dzieci nie wiedzą, co to praca - wtrąca szwagier Krystyny - Jak my byliśmy mali, to całymi dniami siedziało się w polu i grabiło siano. Później wozami zwoziliśmy je do szopy. Nie było bajek, do tej pory pamiętam, jak na tym pachnącym sianie czytałem przygody Tomka Sawyera. Na wszystko był czas, niczego nam nie brakowało, byliśmy szczęśliwi.

 Adriana Weber-Skupień

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::