Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
akasha_logo.gif
Elixir numer 9 Drukuj Poleć znajomemu

(kliknij na okładkę, by wyświetlić jej powiększenie)
Elix9.jpg
Zamów czasopismo.

Zamów dostęp do wersji internetowej. (aby to zrobić, musisz być zalogowany)

Co w numerze?
 • Ekopsychologia – co to właściwie jest?
Psychoterapia istnieje od lat, ludzie stają się coraz wrażliwsi, a jednak świat ma się coraz gorzej. Być może nadszedł czas, żeby się nad tym zastanowić.
Autorem terminu „ekopsychologia”, jak również listy ośmiu jej zasad, jest Theodore Roszak, profesor historii na California State University w Hayward, dyrektor Instytutu Ekopsychologii w California State Institute, autor książek i publikacji poddających krytyce trendy współczesnej kultury, filozofii i nauki. Roszak nie określa się jednak mianem pioniera tego nurtu. Osoby (za: Hibbard, 2003) które przetarły szlaki ekopsychologii, to między innymi Paul Shepard, były profesor na wydziale ekologii człowieka w Pitzer College, autor Psychology and Madness (1982) oraz psycholog Robert Greenway, który wprowadził na Sonoma State University w 1969 przedmiot psychoekologii. Jednak dopiero w 1992 roku Theodore Roszak, w swojej książce Voice of the Earth, po raz pierwszy użył terminu ekopsychologia. (...)
 • Struktura    świadomości - ego jako jej centrum
Ego - wspólnym punktem odniesienia (koherentnych treści) świadomości. Centrum, pola świadomości, peryferia świadomości. O związku treści znajdujących się w polu świadomości decyduje ich odniesienie do ego. Ego jest zawsze środkiem pola świadomości, jeśli nawet pole to się przemieszcza. Pewne treści więc stale pozostają w polu świadomości i tworzą kompleks ego. Dlatego to jesteśmy świadomi swej cielesności. Kto jest jej nieświadom, znajduje się w stanie nienormalnym (np. w ekstazie). (...)
 • Rodzice jako partnerzy w pracy z Portfolio
Uczniowie na ogół niechętnie rozmawiają z rodzicami o swoich ocenach, szczególnie o tych poniżej „dostatecznie“. Często czują, że powinni wytłumaczyć swoje faktyczne lub domniemane błędy. Bywają rozczarowani lub nawet zranieni i dla zachowania poczucia własnej wartości uciekają się do tłumaczeń i wymówek w rodzaju „Miałem zły dzień”, „Zadania były zbyt trudne” albo wręcz „Nauczycielka mnie nie lubi”.
W podobnej sytuacji trudno jest rzeczowo omówić stan faktyczny i wniesiony wkład pracy.Złe oceny w szkole  utrudniają dialog między uczniami i ich rodzicami i wpływają tym samym na ich wzajemne stosunki. Z drugiej strony stopnie często są odbierane przez uczniów
jako niesprawiedliwe, co z kolei prowadzi do konfliktów między nauczycielami i rodzicami. (...)
 • Galeria sukcesów - czyli jak wykorzystać Portfolio w karierze i rozwoju zawodowym
Nikt oprócz Ciebie nie stworzy Twojej Galerii Sukcesów!Od Ciebie zależy to, jak będziesz postrzegany i jak będziesz oceniał sam siebie.
Nasz umysł jest tak skonstruowany, że z łatwością pamiętamy przykre wrażenia i porażki – być może dlatego, by w przyszłości móc ich unikać. Nad wspomnieniami o sukcesach i osiągnięciach musimy pracować świadomie, ponieważ uznajemy je za coś naturalnego, niewartego zachodu – tak jak nie myślimy o oddychaniu… Co możemy zrobić, by sukces stał się dopingiem, motorem codzienności, zbroją, chroniącą nas zwłaszcza w chwilach niepowodzenia i utraty wiary w siebie? (...)
 • Jak skutecznie rozmawiać o podwyżce
Obrażamy się na pracodawców:  Ja się starałem, a on mnie nie docenia! Obrażamy się na pracowników: Ja w niego serce wkładam, traktuję jak swoje dziecko,a on nagle odchodzi! Jak możemy rozmawiać ze sobą, by szanować siebie nawzajem.
Gdy zobaczyłem moją przyjaciółkę zadumaną i smutną - nie mogłem uwierzyć swoim oczom. Kiedy dowiedziałem się o przyczynie smutku - nie mogłem uwierzyć swoim uszom...
Zawsze wesoła i bezproblemowa, zwykle niczym się nie przyjmuje a tu nagle wpada w dołek z powodu takiej błahostki, jak rozmowa o podwyżce. Nie myślałem, że można spotkać się z takim wewnętrznym oporem i wpaść w tak głęboki wewnętrzny konflikt, który odbierze radość życia. Więc, jeśli to spotkało jedną osobę, to być może i dla Ciebie będą przydatne rady, jak przygotować się do negocjowania podwyżki w pracy. Mam nadzieję, że znajdziesz w swoim otoczeniu przyjazną osobę, która pomoże Ci przeprowadzić rozmowę treningową i nie przepuści żadnego kroku, który będziesz nieświadomie pomijać, ale będzie konsekwentna i stanowcza w treningu, czym pomoże Ci wypracować skuteczną strategię prowadzenia rozmowy o Twoim finansowym bezpieczeństwie. (...)
 • Szacunek nie boli
Komunikacja międzyludzka jest jak zamknięty obwód elektryczny. Kiedy w jednym miejscu następuje spięcie, to albo zapada ciemność, albo wybucha cały system. Co zatem robić, kiedy działamy w sytuacji podwyższonego napięcia?
Od kilku miesięcy prowadzimy kampanię „Komunikacja bez gwałtu”. Naszym celem jest nie tyle uzmysłowienie, jak niszczycielską siłę ma przemoc psychiczna, co wzmocnienie umiejętności zdrowego porozumiewania się. Kampanię wspiera cykl artykułów oscylujących wokół różnic w przekonaniach, wartościach, dotyczących umiejętności słuchania i empatii. Dziś kilka wskazówek, które pomogą Ci działać w czasie zawodowego kryzysu emocjonalnego. (...)
 • Kupuj odpowiedzialnie!
Codzienne wybory
Wielka inscenizacja raju wyboru, nieskończone gwarancje jakości jeszcze lepszej od najlepszej oraz wodzące na pokuszenie atrakcyjne wzornictwo. Czy jest jakaś szansa, aby nie dać się wciągnąć w tę masową sprzedaż wszystkiego za wszelką cenę? Nikt radykalnie nie nawołuje do utopijnej wizji świata bez konsumpcji. Polska Zielona Sieć zapala zielony neon exit, wskazując drogę ucieczki od błędnego koła impulsywnego konsumpcjonizmu. Alternatywa jest prosta: dokonując zakupu nie ograniczaj się tylko do zaspokojenia własnych potrzeb, ale jednocześnie podejmij się dokonania świadomego wyboru etycznego. „Kupuj odpowiedzialnie! Twoje pieniądze kształtują świat” to hasło projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Środki Przejściowe 2005. Akcja ta uświadamia, jak wielką wagę mają nasze (nawet pozornie błahe) decyzje. Codzienne wybory mają wpływ nie tylko na nasze życie, ale i na innych ludzi, zwierzęta, a w dłuższej perspektywie na cały świat naturalny. Świadoma konsumpcja nie jest chwilową tendencją. W obliczu obecnego rozwoju technologicznego i związanej z nim degradacji środowiska działania takie są konieczne i powinny stać się naszym nawykiem. Tylko w ten sposób będziemy mogli jak najdłużej korzystać z zasobów natury – podkreśla Maria Huma, koordynatorka kampanii konsumenckiej Polskiej Zielonej Sieci (...)
 • Bioplastikowa ekologia naszych czasów
Elektroniczna komórkowa smycz, uzależnienie od informacyjnego świata komputerów, internetu, telewizji... Syntetyka na każdym kroku i kosmiczne technologie... Czy to nie dziwne, że ostatnio zaczynamy otaczać się przedmiotami, które w jawny i bezpośredni sposób podkreślają nasz związek ze światem przyrody?
Tempo codziennego życia każe nam funkcjonować w pośpiechu: biegniemy do pracy, za autobusem, po dziecko do przedszkola. W tej gonitwie zaczynamy jednak odczuwać, że choć osiągnięcia współczesnej techniki tyle nam ułatwiły, to ograniczyły naszą wolność. Nie umiemy żyć bez komórki, laptopa, Internetu. Te sprawiają, że nawet będąc w domu, jesteśmy w każdym momencie wszędzie, bo informacja jest na wyciągnięcie ręki. Jednocześnie jednak oznacza to naszą nieustanną dyspozycyjność. Wychodzi na to, że niemal cały czas jesteśmy w pracy…(...)
 • „Sztuka jest naszą najstarszą i najbogatszą formą świadomości ekologicznej.”
Natura często bywa inspiracją dla sztuki. Dużo rzadziej mamy do czynienia z sytuacją, gdy to sztuka jest punktem wyjścia dla kształtowania natury. Przykładem takiego niezwykłego związku jest ogród w Columbus w Ohio. James Mason, rzeźbiarz i nauczyciel sztuki oraz jego żona Elaine odtworzyli najsłynniejszy obraz Georgesa Seurat w formie ogrodu ozdobnego strzyżenia krzewów. (...)
 • Władek Kristen - emerytura z pasją
Władysław Kristenbyły górnik, poeta, malarz, numizmatyk i filatelista. Śpiewa w kościelnym chórze, prowadzi Klub Propozycja. Całym sercem oddany Ziemi Cieszyńskiej i Zaolziu, zbieracz folkloru, podtrzymuje tradycje, a równocześnie opowiada się za integracją Europy. Interesuje się historią, literaturą, poezją, biologią. Podróżuje, gra w szachy, ping-ponga, jeździ na rowerze. Organizuje aktywny wypoczynek dla bliskich i przyjaciół. Na emeryturze nigdy się nie nudzi!
Po 30 latach pracy w kopalni odszedł na emeryturę i zaczął udzielać się społecznie. W 1995 roku został prezesem Klubu Propozycja, założonego przez górników - hobbystów w okresie międzywojennym w starej Karwinie. Członkowie klubu przynajmniej raz na miesiąc zbierają się i uczą tego, co któryś z klubowiczów umie robić perfekcyjnie - hodowli pszczół, pieczenia chleba, śpiewu czy robienia ozdób z metalu. Każdy opowiada o sobie, swoich pasjach i dzieli się swoją wiedzą. Władek podtrzymuje tradycję i buduje atmosferę przyjaźni i fascynacji. Organizuje np. wyprawy w góry, by obejrzeć fenomeny przyrody - granitowe kule, u górali nauczyć się robić oscypki, śpiewać miejscowe piosenki i poznawać góralskie legendy. (...)
 • HIPNOZA - Najczęściej zadawane pytania
HipnozaCzym jest hipnoza?
Hipnoza jest dostępnym każdemu sposobem przekraczania tego, co świadome.
Dzięki niej możesz uzyskać dostęp do przechowywanych w części nieświadomej swoich wzorców myślenia i działania.
Jest to po prostu stan głębokiego relaksu, obejmujący zarówno ciało jak i umysł. W tym naturalnym odmiennym stanie świadomości, stajemy się bardziej otwarci na sugestie zewnętrzne lub wewnętrzne.
Charles Tebbetts w swojej książce tak pisze: „Słownik Webstera niepoprawnie opisuje hipnozę jako sztucznie wywołany sen, bo to jest naturalny stan umysłowy, pojawiający się normalnie w codziennym życiu dużo częściej niż jest inicjowany sztucznie. Zawsze, kiedy zatapiamy się w powieści albo filmie jesteśmy w naturalnym hipnotycznym transie.” Co więcej – Tebbets twierdzi, że każda hipnoza jest w zasadzie zawsze autohipnozą, bo źródłem jej jest siła umysłu osoby hipnotyzowanej a nie hipnotyzera! (...)
 • Czekoladowe szaleństwo
AfrodyzjakiCzekoladka …opalona apetycznie dziewczyna na plaży czy też kawałeczek tabliczki rozpływającej się w ustach? Już na samą myśl ciało ogarnia uczucie przyjemności.
Brunatne złoto
Czekoladowe serce, czekoladowe usta, czekoladowy krem… Dawniej była środkiem płatniczym, a dziś większość z nas przepada za tabliczką z orzechami lub zamiera z rozkoszy jedząc lody czekoladowe z bitą śmietaną. Jest obecna w postaci słodkich likierów, ale także jako polewa, napój energetyzujący, sos, ozdoba tortów i ciast. Nią oblewa się orzechy laskowe, rodzynki, ananasy, wiśnie… fantastycznie współgra z większością owoców. Najwięcej przyjemności dają oczywiście najlepsze gatunki czekolady, do których nie dodano zastępczych składników, dlatego warto przeczytać, co kupujemy. (...)
 • Drzewko Życia
Drzewko życiaCzy wiesz, co to jest drzewko życia?Pierwsze skojarzenie to zapewne rajskie drzewko, którego owoce darzyły nieśmiertelnością. Być może – jeśli interesujesz się ezoteryką lub religiami świata - spotkałeś wizerunki drzewka życia w postaci kabalistycznego drzewa sefirot..
Ale „Drzewko Życia” to też symboliczne wyróżnienie dla tych, którzy swoją działalnością zbliżają nas na powrót w stronę natury – i to tym ostatnim chcemy Ci się właśnie pochwalić. (...)
 • Listy czytelników
Piszę ten list, ponieważ pragnę podzielić się z innymi ludźmi swoją ogromną radością z odzyskania możliwości normalnego życia i mam nadzieję, iż moje doświadczenia staną się inspiracją dla tych, którym brak nadziei... (...)
  Drukuj Poleć znajomemu
 
Człowiek Guma

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Hipnoz
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::