Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 9 arrow Galeria sukcesów
Galeria sukcesów Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
czyli jak wykorzystać Portfolio w karierze i rozwoju zawodowym.
Nikt oprócz Ciebie nie stworzy Twojej Galerii Sukcesów!
Od Ciebie zależy to, jak będziesz postrzegany i jak będziesz oceniał sam siebie.

Nasz umysł jest tak skonstruowany, że z łatwością pamiętamy przykre wrażenia i porażki – być może dlatego, by w przyszłości móc ich unikać. Nad wspomnieniami o sukcesach i osiągnięciach musimy pracować świadomie, ponieważ uznajemy je za coś naturalnego, niewartego zachodu – tak jak nie myślimy o oddychaniu… Co możemy zrobić, by sukces stał się dopingiem, motorem codzienności, zbroją, chroniącą nas zwłaszcza w chwilach niepowodzenia i utraty wiary w siebie?

W szkole i po szkole
W poprzednich numerach Patrycja Krawczyk pisała, jak pracują z portfolio nauczyciele w niemieckich szkołach i jak w ten sposób budują osobowość ucznia. Uczą go oceniać własne osiągnięcia, pamiętać to, co było dobrego i analizować to, co się nie udało, aby w przyszłości móc podejmować bardziej słuszne decyzje. A co się dzieje po ukończeniu szkoły?
Najczęściej uczniowie po skończeniu szkoły wybierają jedną z dwóch dróg: praca albo studia. Jeżeli nie jesteś artystą, który musi pokazać swój dorobek, to portfolio schodzi na boczne tory. Wkraczamy w nowy etap naszego życia, gdy tracimy opiekuna-przewodnika - osobę, która podpowiadała nam, jak mamy postępować i co robić w celu dalszego rozwoju osobistego i zawodowego.

W pracy
W pracy najczęściej po prostu dostajemy listę wymagań, które mamy spełnić, by w zamian uzyskać wynagrodzenie. Eskalowany jest wyłącznie stopień trudności zadań, co przecież także wymaga rozwoju pracownika. Jeśli jest np. wprowadzany nowy produkt masz szansę na dodatkowe szkolenie, ale również wąskospecjalistyczne.
W dużych korporacjach zwykle w kulturę firmy wpisany jest system kształcenia pracowników wszystkich szczebli. Z małymi firmami bywa różnie – często brakuje pieniędzy na szkolenia, szczególnie miękkie, które nie są wymagane przepisami. Czy to oznacza, że masz przestać się rozwijać? Raczej nie! To oznacza tylko, że odpowiedzialność za rozwój zaczyna spoczywać na Tobie! Wyniki tego procesu odpowiednio przedstawione  pomogą Ci awansować. Pozwolą też w szarej codzienności skupić się na sukcesach, tworząc dziennik, który pokaże, jak kształtuje się Twoja wizja świata. Widzisz albo pozytywy, albo szarą nudną rzeczywistość.


Po pracy
W czasie wolnym po pracy coraz bardziej ogranicza się pole naszych zainteresowań i często tracimy chęć nabywania nowych umiejętności - rzadko uczymy się nowych języków, innych rodzajów sportu, czy poszukujemy nowych hobby. Preferujemy coraz bardziej pasywne formy odpoczynku: telewizja, kino, oglądanie cudzych wyczynów sportowych... Zaczyna się intelektualna stagnacja!

Dziennik zadań
W firmach coraz częściej wprowadza się dziennik zadań - w sieci każdy pracownik ma obowiązek prowadzić swój plan zajęć: gdzie będzie i w jakim terminie. Szef zlecając kolejne zadanie zawsze może zsynchronizować jego wykonanie z innymi planami podwładnego lub skorelować działania całego zespołu. Wpisując zadania w elektroniczny dziennik planujesz swój czas i ustalasz priorytety.
Analizując wykonanie zadań w czasie cotygodniowych i comiesięcznych podsumowań możesz określić stopień realizacji swoich założeń i planów.
Możesz też zauważyć, jakiego typu zadania nie przystają do Twoich umiejętności, lub nie masz do nich serca - to najczęściej te, które stale przesuwasz na kolejny miesiąc lub rok:). Taka analiza pozwoli Ci precyzyjnie określić swoje zawodowe umiejętności i potrzeby w dokształcaniu się w określonych kierunkach.
Równie ważnym elementem jest „Lista osiągnięć”, w której zapisujesz i analizujesz, co Ci się udało, co uważasz za sukces i dlaczego! Dzięki niej zauważysz, jakiego rodzaju osiągnięcia były dla Ciebie ważne w pierwszych dniach pracy i jakiego rodzaju trudności spotykasz dziś. Jesteś na krzywej rozwoju czy na spadkowej? W jakim kierunku zmierzają Twoje zadania i na jakim poziomie jesteś odpowiedzialny za wyniki pracy? Jaki dochód lub stratę przynosisz firmie i jak możesz podwyższyć swoją skuteczność? 
Jeśli praca nie jest dla Ciebie miejscem, w którym musisz „odsiedzieć swoje”, żeby było za co żyć, ale jest częścią Twojej pasji życiowej - taka analiza będzie wspierać Twoją pewność siebie i może być fantastyczną podkładką do rozmowy o podwyżkę.

Co wpisać do Portfolio
Zacznij od prostych, banalnych na pierwszy rzut oka spraw: jakich programów nauczyłeś się, jakie struktury i mechanizmy działania
w firmie poznałeś, jakie miałeś refleksje i propozycje. Obowiązkowo wpisuj stopień wykonania zadań i analizę dlaczego się udało, co przeszkodziło, czego Ciebie to nauczyło na przyszłość i co możesz zmienić w następnym kroku, by być jeszcze bardziej skutecznym.
Wracaj do notatek pod koniec tygodnia (np. w piątek), planując następne dni - wtedy Twoja nieświadoma inteligencja będzie szukała rozwiązania trudnych zadań w weekend w czasie, gdy świadoma jest skoncentrowana na zabawie. 

Podchodź z humorem
Większość osób, które osiągnęły sukces prowadzi dziennik śmiesznych wydarzeń, kawałów, które robili i sytuacyjnych żartów. Jest to jedna z form ubarwiania sobie codzienności, a osoby z poczuciem humoru są bardziej pociągające.
Wprowadź sobie do Portfolio nową rubrykę, wpisując co się wydarzyło wesołego lub śmiesznego i codziennie skupiaj się na tym aspekcie. Notuj i opowiadaj o takich zdarzeniach - kształtuje to subtelność humoru i ostrość postrzegania. Skupiaj się nie na cechach osobowościowych, a na sytuacjach, niestandardowych rozwiązaniach i wypowiedziach.
Nawet w czasie wojny, gdy codziennie ludzie balansowali na krawędzi życia i śmierci, potrafili się bawić i śmiać, tańczyć i śpiewać przy każdej nadarzającej się okazji. Tak jest zbudowany człowiek - poczucie humoru i potrzeba radości i zabawy nawet w najtrudniejszych sytuacjach jest manifestem optymizmu i woli przetrwania.

Siergiej Litwinow

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::