Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 9 arrow Jak skutecznie rozmawiać o podwyżce
Jak skutecznie rozmawiać o podwyżce Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 3
KiepskiŚwietny 
Obrażamy się na pracodawców:  Ja się starałem, a on mnie nie docenia!
Obrażamy się na pracowników: Ja w niego serce wkładam, traktuję jak swoje dziecko,a on nagle odchodzi!
Jak możemy rozmawiać ze sobą, by szanować siebie nawzajem

Gdy zobaczyłem moją przyjaciółkę zadumaną i smutną - nie mogłem uwierzyć swoim oczom. Kiedy dowiedziałem się o przyczynie smutku - nie mogłem uwierzyć swoim uszom...
Zawsze wesoła i bezproblemowa, zwykle niczym się nie przyjmuje a tu nagle wpada w dołek z powodu takiej błahostki, jak rozmowa o podwyżce. Nie myślałem, że można spotkać się z takim wewnętrznym oporem i wpaść w tak głęboki wewnętrzny konflikt, który odbierze radość życia. Więc, jeśli to spotkało jedną osobę, to być może i dla Ciebie będą przydatne rady, jak przygotować się do negocjowania podwyżki w pracy.
Mam nadzieję, że znajdziesz w swoim otoczeniu przyjazną osobę, która pomoże Ci przeprowadzić rozmowę treningową i nie przepuści żadnego kroku, który będziesz nieświadomie pomijać, ale będzie konsekwentna i stanowcza w treningu, czym pomoże Ci wypracować skuteczną strategię prowadzenia rozmowy o Twoim finansowym bezpieczeństwie.

Przyczyny
Określ przyczyny Twojego niezadowolenia obecną sytuacją. Co powoduje, że potrzebujesz podwyżki, innego stanowiska lub pomocnika? Być może doszły Ci dodatkowe obowiązki lub zmieniły się procedury i to właśnie komplikuje Ci pracę. Albo masz inną ofertę pracy z mniejszą odpowiedzialnością  lub w lepszych warunkach (np. bliżej domu, z ofertą przedszkola dla dziecka czy służbowego samochodu). Masz najpierw dla siebie szczerze i precyzyjnie określić CO konkretnie Ci się nie podoba i CZEGO naprawdę oczekujesz od pracodawcy!

Plan maximum i minimum
Określ jakie minimalne Twoje wymagania mają zostać spełnione, abyś czuł się komfortowo wykonując swoją pracę nadal.  Zastanów się, bez spełnienia jakich koniecznych warunków, nie będziesz mógł pracować z entuzjazmem.
Rozważ również możliwość niefinansowej gratyfikacji Twojej pracy: dodatkowe światło w miejscu pracy, pomocnik do roznoszenia listów, miesięczny bilet na przejazd transportem miejskim, wyższy limit na rozmowy telefoniczne lub nowe oprogramowanie do komputera, elastyczny grafik pracy lub jeden dodatkowy wolny dzień w tygodniu na zabieranie dziecka z przedszkola, a może dodatkowe szkolenie z określonych zagadnień w Twojej branży, czy kurs językowy... Przez chwilę masz myśleć jak pracodawca, a nie jak obrażona księżniczka ...
Jeśli uważasz, że Twoja praca jest dla firmy ważna i przynosi znaczne i wymierne korzyści - określ również maksymalne Twoje zapotrzebowania finansowe i niefinansowe (awans, dodatkowe uprawnienia), aby w pełni były wykorzystywane Twoje możliwości
i jeszcze podniosła się Twoja wydajność.

Alternatywa
Jaką masz alternatywę, jeśli nie zostaną spełnione Twoje minimalne wymagania? Jeśli odejdziesz z pracy, to czy masz jakąkolwiek lepszą ofertę? A jeśli zdecydujesz się zostać, choć nie teraz zostaną spełnione Twoje wymagania, to kiedy to może nastąpić?

Pracodawcanie jest jasnowidzem
i nie musi domyślać się, że mu „dajesz do zrozumienia”, czego tak naprawdę potrzebujesz. Masz mu powiedzieć klarownie i wprost o swoich oczekiwaniach i potrzebach!
Do przygotowania rozmowy na temat podwyżki przydatne jest także Twoje portfolio. To udokumentowana lista wykonywanych przez Ciebie zadań, obowiązków i osiągnięć. Być może po ostatniej wpadce lub po prostu niezbyt miłej rozmowie z Tobą z powodu jakiejś błahostki szefowi kojarzysz się z nieprzyjemnymi odczuciami, a zapomina on, ile naprawdę znaczysz dla firmy. Pamiętaj, że szef też jest człowiekiem ze swoimi problemami i radościami, a nie maszyną do zarządzania firmą!
Przygotuj listę swoich walorów od najmniejszych do najważniejszych, którą będziesz mógł wymienić w maksimum 15 s. Ustal konkretną godzinę na rozmowę. Rozmowa „przy okazji” rzadko wypala, chyba że ją inicjuje sam szef. Przygotuj się emocjonalnie. To Ty odpowiadasz za atmosferę spotkania, a szef nie jest Twoim wrogiem. Rozmowa o podwyżce nie musi być stresująca.

Strategia rozmowy
Zacznij od żartu lub neutralnego miłego tematu, płynnie przechodząc do meritum. Masz na to 15 do 30 sekund.
Powiedz, o czym chcesz rozmawiać, o swoich rozterkach i wątpliwościach. Powiedz o swoim znaczeniu dla firmy, swoich funkcjach i obowiązkach.
Opowiedz o zagrożeniu lub konsekwencjach dla firmy w przypadku niespełnienia Twoich minimalnych żądań (konieczność wprowadzania nowej osoby do pracy, jeżeli odejdziesz lub rozchorujesz się, zagrożenie popełnianiem błędów i koszt ich naprawy, jeśli będziesz zbyt przeciążony obowiązkami, zaległości w dokumentacji, itp..).
Podaj rozwiązanie i koszt inwestycji w Twoją podwyżkę w porównaniu z kosztami neutralizującymi zagrożenie.
Nakreśl wizję przyszłości po akceptacji Twoich warunków. Pozostawienie szefa w mentalnej strefie zagrożeń i roszczeń czasami spotyka się z negatywną reakcją i daje odwrotny skutek. Powinieneś więc rozbudować wizję, podkreślając zyski dla firmy lub szefa.
Powtórz jeszcze raz swoje oczekiwania i daj możliwość szefowi odpowiedzieć lub zastanowić się nad tym problemem.
Ustalcie konkretny termin odpowiedzi lub przystąpienia do negocjacji.
Zakończ rozmowę miłym neutralnym tematem lub ciekawostką z branży zawodowej. Nie pozostawiaj niesmaku po rozmowie. Pamiętaj:
Ludzie w dobrym humorze są bardziej szczodrzy i ofiarni!

 Siergiej Litwinow
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::