Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
akasha_logo.gif
Elixir numer 8 Drukuj Poleć znajomemu

(kliknij na okładkę, by wyświetlić jej powiększenie)
Elix8.jpg
Zamów czasopismo.

Zamów dostęp do wersji internetowej. (aby to zrobić, musisz być zalogowany)

Co w numerze?

Inicjując rewolucję dobrze przygotuj grunt, inaczej zniszczysz stare, a nie zbudujesz nowego.
Toast za rewolucje nieudane!
Nieco paradoksalne stwierdzenie: najwięcej daje rewolucja nieudana! Pobudza umysły szerokich mas, zmusza do szukania nowych rozwiązań i dróg ewolucji! Kształtuje myśl społeczną, prowokuje powstanie nowych  standardów myślenia i zachowania. Lekarze poświęcający swoje życie w czasie dżumy -zainicjowali myślenie o środkach higieny osobistej, opracowali zasady postępowania w czasie epidemii. (...)

Prokopiuk C.G. Jung: Świadomość to czysty cud. Gdyby nie istniała, nie można by jej wymyślić. Jest oto, a jej geneza i istota pozostaną na zawsze niepoznawalne.
Punkt wyjścia dalszych rozważań; żadna wypowiedź psychiczna nie musi być prawdziwa pod względem treściowym, jednakże zawsze jest całkowicie realna jako zdarzenie, tzn. nie może być zakwestionowana; jest więc prawdziwa w starym znaczeniu
gr. aletheia (prawdy i rzeczywistości). (...)

Portfolio Przy ocenie osiągnięć dzieci traktowane są jako równorzędni partnerzy posiadający prawo głosu.
Na tropach uczenia się
Główną cechą Portfolio jest autorefleksja, polegająca na świadomej samoobserwacji własnego procesu nauki. W tym leży zasadnicza różnica pomiędzy Portfolio a zwykłą teczką, będącą zbiorem prac i projektów.
Przemyślenie własnego procesu nauki oraz samooceny jego efektów pomaga uczniom rozwijać umiejętność uczenia się, co zapewnia stały wzrost jej poziomu. (...)

Rozmowa Przełomy w rozwoju dzieci, ważne chwile w życiu, które wprowadzają nową jakość doznań i oczekiwań - z tym mały człowiek musi sobie poradzić, a rodzic może i powinien mu w tym pomóc. Jakie to przełomy?
Pierwszy dzień bez rodziców
Pierwszy kontakt z systemem oświaty, to dla sporej części dzieci przedszkole, dla niektórych dopiero obowiązkowa zerówka. Niemniej rodzaj zmian zbliżony – pierwszy dłuższy pobyt poza domem pod opieką nieznanych osób, odgórnie narzucona organizacja czasu nieuwzględniająca (tak jak to robiła mama) preferencji dziecka, ścisłe, często nowe wymagania, którym trzeba sprostać. Fakt, że dziecko idące do  klasy „0” jest starsze, może ale nie musi być ułatwieniem w radzeniu sobie z tą sytuacją. (...)

W tyglu codzienności O ile łatwo opisać, jak rośnie ciasto drożdżowe, to proces zmian życiowych wydaje się pełen niespodzianek i zagadek. A jednak cykl przemian i wzrostu to nie tylko koncepcja filozoficzna. Co zatem sami tworzymy i postrzegamy?
Skok nie tylko przez skakankę
Przed domem moich przyjaciół rosła mała jodła. Ślicznie prezentowała się na tle ogródka przed oknami. Pewnego dnia popijając kawę i spoglądając za okno, zorientowaliśmy się, że przed nami rośnie ogromne drzewo. Zaraz, przecież to niemożliwe. Jak to się stało, że nikt z nas tego nie zauważył? Od razu przypomniały się nam zabawne, wielopokoleniowe historie rodzinne. Jak te, gdy rodzice, wciąż widzący dziecko w nastolatku, wpadają w panikę słysząc – „mamo, tato, chcę pojechać pod namiot na wakacje”. Jeszcze przed nimi całkowite zatrzymanie oddechu, gdy usłyszą – „mamo, tato, biorę ślub”. Nagle zorientują się, że przed nimi stoi całkiem dorosły człowiek.(...)

Jak znaleźć dobrą pracę? Wprawdzie nierzadko karierę zawodową wyznacza przypadek, ale szczęściu trzeba pomagać i przynajmniej... „wysłać kupon!” Ostateczny sukces zależy jednak tylko od Was, od Waszej inwencji, determinacji i konsekwencji w działaniu.
W poprzednich dwóch numerach „Elixiru” przedstawiłem Wam, drodzy Czytelnicy, swoje przemyślenia i refleksje na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy. Podsumowaniem tych rozważań jest próba odpowiedzi na podstawowe dla wielu z Was pytanie
o wybór optymalnej strategii poszukiwania pracy. (...)

Pracownicy czy pracodawcy Dwa światy obok siebie,dwa odmienne podejścia, dwie różne filozofie. Co ma się stać, żeby powstał mariaż?
Punkt widzenia zależy...
Znamy dobrze to przysłowie! Zapominamy, że można także mieć szerokie horyzonty!  W jaki sposób je zatem poszerzać? Jedna z podstawowych rad, jakich udzielamy na szkoleniach to: PODNIEŚ SWOJĄ SUBIEKTYWNĄ WARTOŚĆ dla firmy. To, że jesteś dobrym specjalistą to jedna sprawa, ale komunikacja i praca zespołowa - to całkiem co innego... Od Ciebie zależy, czy wypracujesz sobie pozycję osoby niezastąpionej! (...)

Jard Jeśli żyjesz z pasją - wszystko się uda! Tym bardziej, jeśli Twoją pasją są inni - Ci, którym możesz chociażby odrobinę pomóc. Pomóc zmienić życie...
Biznes hotelarski?
Kilka lat temu sprzedając swoją poprzednią firmę zainwestował w hotel. Chciał stworzyć miejsce, które przyciągnie ludzi, da im możliwość odpocząć, dobrze zjeść i pobawić się... Tak powstał Krąg (...)

świadomość Oto Twój czas. Tak właściwie istnieje on bez przerwy, jedynie zmienia się perspektywa, w której świadomie spotykasz się ze sobą. Jak to się dzieje? Czy otoczenie, w którym się odbijasz, to salon krzywych luster?
Wielkie oczy małego dziecka widzą coraz więcej pochylających się nad kołyską twarzy i spojrzeń, wyrażających różne emocje. Od zachwytu, przez pełną ignorancję, po niechęć. W zależności od nasilenia płaczu w wózku lub śmiechu, zmieniają się reakcje otoczenia. Oto następuje proces identyfikacji z ciałem, oddzielania „ja” od reszty i rozpoczyna proces nauki zaspokajania swoich potrzeb dzięki innym. (...)

Vigeland Wielkie dzieła artystów są zapisem zmian w świecie,  odzwierciedlają dylematy i wartości okresu, w jakim powstają. Kiedy mamy możliwość zobaczenia w jednym miejscu niemal całego dorobku życia jednego artysty, możemy prześledzić transformacje zachodzące w jego sztuce.
Taką szanse stwarza nam spacer po niezwykłym ogrodzie Gustawa Vigelanda (1869-1943) w Oslo. Znajduje się w nim 214 rzeźb złożonych z ponad 758 figur ludzkich lub mitycznych, co najmniej naturalnej wielkości. Najstarszą częścią ogrodu jest fontanna rozpoczęta w 1900 roku, a zamyka kolekcję monolit ukończony przed samą śmiercią Vigelanda.(...)

 „Zanim zaczniemy pomagać innym, zacznijmy najpierw sami jasno widzieć”
„Nie istnieje droga do prawdy, prawda bowiem nie jest rzeczą stałą, statyczną i martwą. Prawda jest żywa”
„ Nie pragnę uczniów, nie szukam wyznawców, nie chcę zamykać nikogo w klatce nowej sekty czy religii, pragnę by ludzie stali się wolni” – słowa te można uznać za kluczowe przesłanie Jiddu Krishnamurtiego. (...)

List od Marzeny dostałem kilka lat temu. Jest najlepszym przykładem drogi, jaką przechodzi większość osób ćwiczeniami poprawiających wzrok. Pokazuje też, jaką rewolucję rozpętują ćwiczenia, zwłaszcza u osób mających zeza lub dużą różnicę dioptrii w każdym oku. Mam nadzieję, że pomoże przejść ten trudny okres innym wdrażającym ćwiczenia wzroku. (...)

Dieta Doktor Budwig Ponad 50 lat temu ogłosiła dietę, która skutecznie leczy choroby cywilizacyjne. Za przykładem dr Johanny Budwig rzesze naukowców rozpoczęły badania nad rolą kwasów tłuszczowych dla zdrowia i życia człowieka. Dieta dr Budwig wspiera leczenie nowotworów, a jej głównym składnikiem jest mieszanina oleju lnianego z białym twarożkiem.
Dieta niemieckiej biochemiczki
Niemiecka biochemiczka dr Johanna Budwig (1909–2003) w 1951 roku ogłosiła dietę leczącą choroby cywilizacyjne. Prowadziła swoją własną klinikę, w której aż 90% pacjentów chorujących na nowotwory, będących w stanach krytycznych, wyzdrowiało. Dietetyczna terapia wpływała także korzystnie na leczenie innych chorób, m.in. miażdżycy, cukrzycy czy arteriosklerozy. (...)

stanowiąca podstawę diety dr Budwig (...)

Cwiczenia W 4 numerze naszego czasopisma, w artykule  „Tajemnice mowy oczu - co oznaczają poszczególne ruchy oczu i jak wpływają one na stosunki z innymi” szczegółowo opisałem, jak kierunki spojrzenia są uzależnione od tego o czym myślimy. Ta zależność wiąże się również z tym, o czym nie chcemy myśleć :). To znaczy, jeśli myślenie o czymś dostarcza nam nieprzyjemnych doznań, to unikamy mówienia i myślenia o tym.
W psychologii zjawisko to nazywa się wypieraniem. W oparciu o taki mechanizm często powstają fobie, amnezje lub po prostu zapominamy o przykrych i bolesnych doświadczeniach. Jak pisałem w poprzednim artykule - proces myślenia powiązany jest z kierunkiem spojrzenia, a to znaczy, że jeżeli nie chcemy (unikamy świadomie lub nie) o czymś myśleć, to będziemy unikać również patrzenia w tym kierunku. (...)

  Drukuj Poleć znajomemu
 
Człowiek Guma

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Hipnoz
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::