Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 8 arrow Rozmowa jest dobra na wszystko
Rozmowa jest dobra na wszystko Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Rozmowa Przełomy w rozwoju dzieci, ważne chwile w życiu, które wprowadzają nową jakość doznań i oczekiwań - z tym mały człowiek musi sobie poradzić, a rodzic może i powinien mu w tym pomóc. Jakie to przełomy?

Pierwszy dzień bez rodziców
Pierwszy kontakt z systemem oświaty, to dla sporej części dzieci przedszkole, dla niektórych dopiero obowiązkowa zerówka. Niemniej rodzaj zmian zbliżony – pierwszy dłuższy pobyt poza domem pod opieką nieznanych osób, odgórnie narzucona organizacja czasu nieuwzględniająca (tak jak to robiła mama) preferencji dziecka, ścisłe, często nowe wymagania, którym trzeba sprostać. Fakt, że dziecko idące do  klasy „0” jest starsze, może ale nie musi być ułatwieniem w radzeniu sobie z tą sytuacją.

Co mogą zrobić rodzice?
Przygotować malucha na nadchodzące zmiany:

  •  Opowiedzieć czym jest przedszkole i dlaczego dziecko tam trafi.
  • Pokazać mu nowe miejsce jeszcze przed dniem, w którym w nim zostanie.
  • Pierwszego dnia poświęcić tyle czasu, ile będzie konieczne, pozostając z dzieckiem, aby poczuło się bezpieczne.
  • Jeśli trzeba, można powtórzyć to w kolejnych dniach. Należy skracać ten wspólny czas i nie przedłużać takiej sytuacji ponad miarę, by nie nauczyć dziecka, że to nowe miejsce, ale pobyt nadal wspólny.
  • Przećwiczyć w domu jakieś typowe dla przedszkola zajęcia i sytuacje.
  • Pytać dziecko i wychowawcę, co się działo danego dnia, by móc szybko zareagować.

Rozmowa

Nowe miejsce
Nieco innym wydarzeniem jest zmiana szkoły czy to w związku z systemem kształcenia czy zmianą  miejsca zamieszkania. Dziecko ma już przyswojone pewne ogólne normy dotyczące pobytu w szkole, ale nowa sytuacja jest zawsze sytuacją trudną.
Tym razem trzeba dostosować się do oczekiwań latorośli – towarzyszyć, jeśli tego potrzebuje, lub pozwolić na samodzielność. Wcześniej jednak we wspólnej rozmowie trzeba te oczekiwania jasno określić.

 Dojrzewanie             
Innym ważnym przełomem jest początek okresu dojrzewania, który następuje w różnym czasie i to stanowi jedną z trudności tego okresu. W organizmie dziecka zachodzi szereg zmian, które początkowo są powodem poczucia wstydu (a nie dumy ze stawania się dojrzałym), zwłaszcza gdy następuje to wyjątkowo wcześnie i wywołuje kpiny ze strony rówieśników. Dzisiaj w dobie informacji wątpliwe jest, aby te rozwojowe zmiany mogły kogokolwiek zaskoczyć (jak się zdarzało jeszcze kilkadziesiąt lat temu). Ale wiedza, choć pomaga, nie jest wystarczająca do akceptacji tych zjawisk.
Tu znów miejsce na rozmowę rodzica z dzieckiem – zwrócenie uwagi na cel tych zachodzących zmian (dojrzałość i dorosłość), odwołanie się do własnych doświadczeń (chyba niedoceniane przez rodziców, a lubiane przez dzieci, zwłaszcza kiedy są podane w formie anegdotki). 

Pierwszy sukces i porażka
Pewien rodzaj przełomu stanowią dwa przeciwstawne wydarzenia: pierwszy duży sukces i pierwsza porażka. O ile z sukcesem z racji tego, że jest sytuacją gratyfikującą łatwiej jest się dziecku (w większości) oswoić, o tyle porażka jest trudna do przezwyciężenia. Szczególnie dotyczy to dzieci nadwrażliwych ambitnych. Zadaniem rodzica jest przede wszystkim przygotować dziecko na to, że nie zawsze efekty jego działań będą pozytywne i satysfakcjonujące.
A w momencie, kiedy porażka staje się faktem – nie należy umniejszać jej znaczenia, mówiąc że nic się nie stało. Raczej warto zwrócić uwagę na możliwości, które niesie ze sobą: kolejną próbę, szansę wyeliminowania błędów, zastosowania innego rozwiązania.

Zdrowie
Istnieją też momenty przełomowe, które nie stają się udziałem wszystkich, tylko niektórych dzieci. Niestety są to sytuacje trudne nawet dla dorosłego, a z którymi mały człowiek musi się zmierzyć. Należą do nich np. ciężka choroba i pobyt
w szpitalu (dziecka lub innego członka rodziny), rozwód lub śmierć rodzica. Wtedy rozmowa z rodzicami jest nie tylko pomocą ale koniecznością, musi wyjaśnić zaistniałą sytuację, określić jej konsekwencje w czasie oraz pomóc dziecku przyswoić to wszystko w sposób jak najmniej dla niego obciążający...
Parafrazując Starszych Panów: rozmowa jest dobra na wszystko!

  Agnieszka Zielińska
psycholog

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::