Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 8 arrow Świadomość siebie w relacjach z innymi
Świadomość siebie w relacjach z innymi Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Oto Twój czas. Tak właściwie istnieje on bez przerwy, jedynie zmienia się perspektywa, w której świadomie spotykasz się ze sobą. Jak to się dzieje? Czy otoczenie, w którym się odbijasz, to salon krzywych luster?

świadomośćWielkie oczy małego dziecka widzą coraz więcej pochylających się nad kołyską twarzy i spojrzeń, wyrażających różne emocje. Od zachwytu, przez pełną ignorancję, po niechęć. W zależności od nasilenia płaczu w wózku lub śmiechu, zmieniają się reakcje otoczenia. Oto następuje proces identyfikacji z ciałem, oddzielania „ja” od reszty i rozpoczyna proces nauki zaspokajania swoich potrzeb dzięki innym. Ludzie są źródłem informacji o tym, czy jest się postrzeganym jako śliczne dziecko, utalentowane i towarzyskie, a może, dojdziemy do wniosku, że cokolwiek zrobimy i tak będzie źle... Relacje z innymi, aż do późnego wieku stale oddziałują na świadomość samego siebie. Poznajemy siebie, kształtujemy przekonania i tworzymy hierarchię wartości, w dużej mierze poprzez odbicie w lustrze reakcji, emocji i gestów. Doświadczenia w relacjach z innymi bywają ciekawe, radosne, ale często stają się też źródłem stresu. Tak, jak wiele osób realizuje zadania, które ich nie pociągają, podobnie na swojej drodze życia spotyka się i wchodzi w relacje z ludźmi,
z którymi nie chciałoby się wcale mieć do czynienia...

 [Szkoła samodoskonalenia] 2 korzyści z jednego problemu

 Jeśli wiesz, że czeka Cię mało komfortowa dla Ciebie rozmowa, której nie możesz uniknąć, A CHCESZ UZYSKAĆ JAK NAJWIĘCEJ KORZYŚCI - skup się na atmosferze, a nie na tylko na treści rozmowy.
Napisz na kartce w rozmiarze wizytówki polecenie dla siebie:
MODELUJ STAN! Stan, w jakim chcesz być prowadząc tę rozmowę! Od czasu do czasu poruszając wizytówką w ręku (kotwica kinestetyczna w NLP), będziesz sobie przypominać ukrytą korzyść rozmowy (podwójne dno)!
Później, wieczorem przy filiżance dobrej kawy, gdy Twoje emocję opadną, zrób analizę przebiegu rozmowy i odpowiedz na szereg pytań, które pomogą zmienić Ci w przyszłości strategię prowadzenia rozmowy i załatwiania spraw:
Co było celem Twoich wypowiedzi - co chciałeś uzyskać?
A co uzyskałeś naprawdę?
Co mógłbyś zmienić w trakcie spotkania?
Powiedz to, co chciałbyś powiedzieć inaczej tak, jak miało być powiedziane.
Jak odbierasz swój ton głosu?
Jak miałby brzmieć? (Przećwicz na głos konkretne sekwencje rozmowy.)
Który fragment wypowiedzi Twojego oponenta Cię zaskoczył?
Jaka Twoja wypowiedź byłaby na miejscu w tej sytuacji?
Którą część rozmowy mógłbyś obrócić w żart i potraktować z humorem?
Jakiego rodzaju żarty byłyby nie obraźliwe, neutralne, odwoływałyby się do sytuacji a nie do persony?
Jaką atmosferę chciałbyś stworzyć w przyszłości prowadząc rozmowę na podobny temat?

UWAGA! Pamiętaj, aby przećwiczyć na głos, dodając emocje i język ciała, aby w przyszłości nie wpaść w rutynę i nie powielać tego samego zachowania, które być może w dzieciństwie dawało pożądany wynik w stosunku do Twoich rodziców ale nie sprawdza się w relacji z obcą osobą...!? :) 

 

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::