Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 1 arrow Etykieta w biznesie odchodzi w zapomnienie?
Etykieta w biznesie odchodzi w zapomnienie? Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Etykieta w biznesieW różnych krajach tradycje kształtują różne oblicza etykiety i dobrze jest, gdy przestrzega się międzynarodowych standardów, a nie wchodzi się „do cudzego kościoła ze swoimi modłami”. A tak naprawdę - co zrobić, gdy...?

Metoda „Na nurka”
Jeśli chcesz zerwać kontakty z klientem nie mówiąc mu o tym wprost – zastosuj popularną w nowoczesnym biznesie metodę „na nurka”!
1. Najlepiej na wstępie (jak już wiesz, że chcesz przerwać kontakt) pobierz zaliczkę i nie podpisuj kontraktu (pokwitowanie na zaliczkę możesz podpisać – to nie pociąga konsekwencji prawnych). Potem przestań odbierać telefony, odpowiadać na maile i smsy.
2. Jeżeli klient do ciebie dodzwoni się (na przykład z nieznanego Ci cudzego numeru – bo są i tacy spryciarze) zawsze możesz odpowiedzieć – Fajnie, że dodzwoniłeś się – teraz nie mogę rozmawiać, oddzwonię do ciebie za chwilę! Przepraszam… odłóż słuchawkę i kontynuuj punkt 1.
3. Jeśli spotkasz się przypadkiem na wspólnym biznes lunchu – uśmiechnij się, przywitaj się, jak gdyby nic i powiedz: - Fajnie, że cię widzę, miałem takie urwanie głowy w pracy… No przecież wiesz, też jesteś w tej branży! Musimy ustalić termin, kiedyś się spotkać i wrócić do naszej sprawy! Jeśli masz telefon ten sam – zdzwonimy się później… lub Będziemy w kontakcie…
Taka forma olewki jest powszechnie akceptowana i stosowana na każdym szczeblu biznesu - nie buduje zbyt dobrego wizerunku osobistego, ale jak nie umiesz inaczej...

Etykieta w biznesieJeśli nie zależy ci
na tym, żeby wyjść na ignoranta – zawsze możesz ustalić wspólny termin rozmowy i przedyskutować najtrudniejsze tematy!
Jeżeli zawaliłeś sprawę - powiedź o tym, przeproś! Traktuj temat twardo, a rozmówcę miękko, opiekuńczo. Na końcu każdego etapu rozmowy potwierdzaj ustalenia i wnioski (pozytywne) i planuj kolejny etap negocjacji lub wyjaśnień.  Skupiaj uwagę nie na problemie, lecz na możliwościach jego rozwiązania. Nie każdy problem da się rozwiązać w jednym podejściu. Kończ każde spotkanie spokojnym podsumowaniem osiągnięć i podziękowaniem za wspólny wysiłek. Doprowadzaj każdą sytuację do klarownego zakończenia.

Ze mną nie wypijesz?!
Przed wyjazdem na Ukrainę czy do Rosji - przejdź specjalny trening zaprawiający w piciu twardych trunków alkoholowych.
Jeżeli chcesz przetrwać i kojarzyć, o czym toczy się rozmowa w czasie spotkania biznesowego, zwłaszcza gdy odbywa się w restauracji (2 etap negocjacji), musisz zacząć przez miesiąc systematycznie (codziennie) wprowadzać do organizmu GRANICZNE dawki alkoholi wysokoprocentowych. Pijąc – kontroluj stan, kiedy zaczyna ci się „urywać film”. Po takim treningu – będziesz w stanie przystąpić do negocjacji wstępnych. Rano obowiązkowo stosuj metodę „klina” – zamiast porannej szklanki wody – wypij 50 g tego samego trunku, którym zatrułeś się wieczorem. Na Ukrainie nawet produkują butelki z kogucikiem w środku, z którego do opróżnionej wieczorem butelki na rano wypływa 50 g alkoholu. Naukowcy udowodnili, że „klin” zwiększa metabolizm i przyspiesza dojście do siebie. Gruzini z kolei piją o 4 nad ranem 300 ml gorącego wywaru z golonki, co natychmiast stawia na nogi i likwiduje kaca.
Pamiętaj – odmawiając picia– obrażasz partnera i zrażasz do siebie! Pijąc - niszczysz organizm i tracisz twarz!

Co kraj – to obyczaj!
Ale nawet w najbardziej pijącym towarzystwie z szacunkiem podchodzi się do czyichś odmiennych zasad i przekonań, jeżeli są jasno i stanowczo zadeklarowane! Możesz powiedzieć „Jestem abstynentem, ale chętnie spędzę z tobą czas przy kolacji, wspólnej rozmowie i zabawie! Liczy się towarzystwo, a nie ilość spożytych płynów i jedzenia”. Po lekkich naciskach zazwyczaj presja ustępuje i można przejść do normalnego kontaktu biznesowego :)

Siergiej Litwinow
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::