Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 1 arrow Zagraj w karty... płatnicze
Zagraj w karty... płatnicze Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Pasek z pieniędzmi na brzuchu - to już zamierzchła  przeszłość, którą e-pokolenie zna tylko z filmów. Dziś majątek może zmieścić się w miniaturowej plastikowej karcie lub w zegarku na ręce. Poznaj plastikowe twarze firm.

Karta – dziełem sztuki?
Każdy bank wydaje swoje karty, każda licząca się sieć handlowa oferuje kartę kredytową. Prestiżowe kluby muzyczne czy sportowe coraz częściej sięgają do kart pre-paid (nie możesz wypłacić z niej więcej, niż na nią wpłaciłeś) lub choćby zwykłych identyfikacyjnych. Oferta jest dość bogata, jednakże od początku funkcjonowania na polskim rynku, karty mają podobną szatę kolorystyczną. Generalnie wygląd karty wydawanej przez bank ma kojarzyć się z bezpieczeństwem i łatwym dostępem do funduszy. Stąd dominują na nich kolory – granatowy, niebieski, niebieski z zielonym, łagodna zieleń, przechodząca w żółć i ewentualnie oranż. Czy mając za zadanie ułatwienie dostępu do gotówki, karta ma być atrakcyjna wizualnie? Tak, ponieważ jest równocześnie nośnikiem reklamy i ma zachęcać do częstego wyjmowania jej z portfela. Karta obecnie często wygląda jak dzieło sztuki. Oprócz logo instytucji znajdziesz na niej ciekawe fotografie, kolaże, wizerunki zwierząt, klasyczne dzieła sztuki, znane budynki, twarze gwiazd lub możesz umieścić zdjęcie ze swojej kolekcji.
Karta to doskonałe narzędzie reklamy społecznej, np. czerwona karta przeciw AIDS lub celowe, z których część płatności będzie odprowadzana np. na rzecz dzieci niedożywionych.

Złote konto - złota karta, czy złote konto - grafitowa karta?
Karty płatnicze proponowane detalicznym klientom banków coraz bardziej iskrzą kolorami, choć zawsze dominuje podstawowa barwa banku, przechodząc stopniowo w srebro lub złoto. Dla klientów zamożnych karty są bardziej stonowane, wręcz surowe. Jeszcze niedawno złota karta była atrybutem VIP-a, podobnie jak osobna kolejka w oddziale banku lub sklepu. Teraz coraz częściej, być może wzorem czarnej karty American Express wydawanej osobom, które mają obciążenie rachunku na poziomie co najmniej pięćdziesiąt tysięcy dolarów rocznie, karty elitarnych klubów i karty płatnicze z dużymi limitami są w ciemnej, grafitowej kolorystyce.

Kupuj teraz i reklama społeczna
Z kolei do kart płatniczych obecnie wprowadza się coraz więcej reklamy i fotografii w  jasnych, radosnych barwach, wcześniej absolutnie niekojarzonych z poważnymi pieniędzmi. Stawia się na wywołanie wrażenia zabawy na zakupach. Karty sieci handlowych stymulują do nabycia atrakcyjnego towaru nie tylko dzięki temu, że nie widać wydawanej gotówki, ale również za pomocą pogodnych motywów związanych z rodzinną atmosferą. Poza tym, przecież bardzo miło jest wyciągnąć w sklepie kartę ze zdjęciem swojego dziecka i zapłacić nią za żywność ... i może jeszcze ten samochodzik dla malucha…                                                                    

Agnieszka Rzenno
 Co to jest karta płatnicza?
Karta płatnicza jest elektronicznym instrumentem płatniczym wydawanym przez banki i inne instytucje finansowe oraz sieci handlowe. Karta może być narzędziem zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym, możesz dzięki niej wypłacać gotówkę z bankomatu lub kasy w niektórych sklepach, albo dokonywać bezgotówkowych płatności za towary i usługi.
 Co to jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Zwróć uwagę na to, że limit kredytowy związany z kartą jest często oprocentowany o wiele wyżej, niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących / oszczędnościowo-rozliczeniowych, ale za to zazwyczaj określono termin, w którym dokonanie spłaty powoduje anulowanie lub nienaliczenie żadnych odsetek.
 Co to jest PIN?
Bezpieczeństwo posługiwania się kartami magnetycznymi zapewnia przede wszystkim PIN (ang. Personal Identification Number - indywidualny numer identyfikacyjny). Umożliwia on uwierzytelnienie osoby posługującej się kartą. Urządzenie realizujące transakcję odczytuje z karty zawarte w niej informacje dotyczące banku-wydawcy karty, numeru rachunku związanego z kartą oraz numeru karty i przesyła je do banku, gdzie serwer generuje na podstawie otrzymanych danych 15-bitową liczbę, która jest szyfrowana za pomocą algorytmu DES przy zastosowaniu tajnego klucza banku. Z otrzymanego w ten sposób szyfrogramu w określony sposób wyznaczana jest wartość PIN, którą porównuje się następnie z wartością wprowadzoną przez użytkownika karty.
Większy poziom bezpieczeństwa oferują karty chipowe. Charakteryzują się one bezpieczną kontrolą dostępu, możliwością szyfrowania i deszyfrowania informacji, a także możliwością generowania i weryfikowania podpisów cyfrowych.
 
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::