Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 1 arrow Homer - daltonista?
Homer - daltonista? Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Homer daltonistaUczeni spierają się, jak wytłumaczyć dominację czerni, bieli i czerwieni w poematach Homera. Legenda głosi, że był niewidomy, być może został poddany rytualnemu oślepieniu mającemu wzmocnić pamięć genialnego barda. Jeżeli kiedykolwiek miał zdolność widzenia świata, czemu opisywane przez niego morze mieni się wszystkimi odcieniami czerwieni, natomiast nigdy nie jest niebieskie, zielone czy „morskie”? Czemu poeta tak subtelny w opisie światłocieni nie używa zieleni dla oddania barwy trawy i drzew?

 

Kolory  i Homer
Najprostsze wyjaśnienie zakłada, że Homer był daltonistą. Tezę taką wysunął w 1858 roku W.E. Gladstone. Inni twierdzili, że oczy starożytnych Greków i Rzymian różniły się budową siatkówki oka od siatkówek ludzi współczesnych. Argumentów dostarczyła „ewolucjonistom” grecka antyczna teoria koloru. Platon uważał, że z mieszaniny koloru rudego i czarnego powstaje zielony. Arystoteles, choć jako pierwszy opisał zjawisko tęczy, nie wiedział, że kolor zielony można uzyskać poprzez zmieszanie żółtego z niebieskim. Na ogół uznawano, że cztery podstawowe kolory odpowiadają czterem żywiołom. Czyżby rzeczywiście dopiero w ciągu kolejnych trzech tysięcy lat dokonała się ewolucja ludzkiego oka, dzięki której ludzie zaczęli między innymi rozróżniać kolor niebieski?

Barwny świat Knossos
Odkrycie ruin pałacu królewskiego Knossos z XV wieku przed Chrystusem na Krecie przez A. Evansa w 1900 roku, zrewolucjonizowało myślenie o postrzeganiu kolorów przez starożytnych. Zachowane fragmenty antycznych fresków ukazywały barwny świat przyrody, zwłaszcza morskiej fauny i flory. Odtąd już nikt nie mógł twierdzić, że starożytni nie znali koloru niebieskiego, albo że mylili go z fioletem.
Dlaczego paleta homerowych barw jest tak uboga? Prawdopodobnie miały na to wpływ preferencje estetyczne epoki, w której większość naczyń ozdabiano techniką czarnofigurową (czarne figury na białym tle) i skromny dobór barw artystów greckich, w przeciwieństwie do używanych przez rzymskich malarzy i rzemieślników drogich barwników (błękitnych, zielonych i purpurowych).

Homer Daltonista

Kolory w akcji
Być może bliski prawdy był R. J. Edgeworth. Według niego kolory pełniły u Homera podobną rolę, jaką w filmach pełni muzyka, która nie tylko rekompensuje spadek napięcia dramatycznego, ale potrafi je jeszcze wzmagać. Zakładał obecność w pieśniach Homera tzw. wiązek kolorystycznych, grup trzech lub więcej kolorów występujących w momentach spadku napięcia dramatycznego. Kolory kompensują odbiorcy brak akcji, są elementem dekoracji, a więc złoto i srebro sygnalizują bogactwo w pałacu króla Sparty Menelaosa czy króla Feaków Alkinoosa. Posiadają znaczenie symboliczne i stąd np. bóstwom podziemnym ofiarowuje się czarne zwierzęta.
W myśl innej interpretacji, terminy kolorystyczne u Homera wyrażają pewne cechy achromatyczne np. zielony - χλωρóς znaczy jednocześnie zielony i kroplisty, srebrny - ?ργος srebrny i błyszczący, biały - ?σπρος  biały i  chropowaty.

Zagadka przyszłości
Nie ma dowodów na to, że Homer był daltonistą, jak tego chcieli dziewiętnastowieczni badacze. Jego zamiłowanie do światłocieni i kontrastu czerń - biel, mrok- światło ma swoje uzasadnienie zarówno w symbolice (blask ognia jako symbol oczyszczenia), jak i w guście epoki, o której wciąż wiemy bardzo mało.         

Barbara Ludwiczak
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::