Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 2 arrow Decydent albo "Kto tu rządzi"?
Decydent albo "Kto tu rządzi"? Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
DecydentWiadomo, że Ty! Na Tobie spoczywa odpowiedzialność za porządek i zdrowie całej rodziny! Ty pilnujesz, żeby dziecko nie spóźniło się do szkoły, a małżonek wziął ze sobą do pracy to czego potrzebuje... Jak bardziej skutecznie wpływać na podejmowanie decyzji przez bliskie osoby i budować zgodną rodzinę?

Ty decydujesz o tym, czy Twoje dziecko wyrośnie na „pokręconego”, niezdolnego do niczego „super-egoistę”, a małżonek stanie się „pantoflarzem”, czy Twoja rodzina będzie wzorem przyjaźni, szczęścia i radości – „inkubatorem osobowości”! Prawdopodobnie zależy Ci na dobrej opinii Twoich bliskich i przyjaciół, wiesz, czego chcą Twoi bliscy i Ty osobiście! Na pewno nie raz zadawałaś sobie pytanie: jak zachęcić innych do realizacji Twojej wizji świata pełnego harmonii i szczęścia nie uciekając się do wywierania przemocy psychicznej i krzyku?

Masz 2 uszu i 1 usta
Wiesz, że do Chińczyka najlepiej mówić po chińsku, a zwracając się do psa podawać krótkie komunikaty zrozumiałe dla niego! Chcesz wiedzieć, jak dobrać język odpowiedni do typu osobowości Twoich bliskich, jak rozpoznać, jakimi kryteriami posługują się podejmując decyzje i jak skutecznie przemawiać im do rozumu?Odpowiedź jest prosta: słuchaj, w jaki sposób się wypowiadają Twoi bliscy i podawaj komunikaty w ich własnym kodzie!

DecydentAutorytet Wewnętrzny
Wypowiedzi typu „Uważam, że…” „Chcę zwrócić uwagę…” „Mam wrażenie, że...”, „Mnie wystarczy, jak…” charakteryzują osobę
z wyraźnie określonym Autorytetem Wewnętrznym, dla której jest ważne, żeby samemu podjąć decyzję!
Z tego powodu każdy Twój nakaz typu „Odrób lekcje!” zostanie odebrany jak uszczuplenie praw osobistych. Natychmiastowe działania taka osoba podejmie raczej wtedy, gdy dasz jej prawo do samodzielnej decyzji  „Chciałabym wiedzieć, kiedy planujesz odrobić lekcje: przed kolacją czy po? Od tego będą zależeć także moje plany.”
Oto, co zrobić, żeby taka osoba, czuła się dobrze, kiedy oczekujesz od niej podjęcia decyzji i określonego działania:
- Nie sugeruj, co MA robić – Pytaj, co CHCE robić!
- Nie zmuszaj, lecz pytaj – podawaj więcej informacji, a decyzję zostaw rozmówcy!
- Nie mów, co o nim (niej) inni myślą i co dla niego (niej) jest dobre!
Daj prawo podjąć decyzję – to buduje jego (jej) osobowość, poczucie wartości i świadomość, że jest potrzebny.

Autorytet Zewnętrzny
Przeciwstawnym typem są ludzie z Autorytetem Zewnętrznym, dla których ważne są opinie i sądy innych. Oczekują sugestii, co mają zrobić, jak to zostanie odebrane i czy będzie dobrze widziane. To, jaką podejmą decyzję, zależy od reakcji innych osób i ogólnie przyjętych norm. Są wrażliwi na pytania i odbierają je jak polecenia do wykonania. Osoby z autorytetem zewnętrznym posługują się wypowiedziami określającymi zewnętrzną aktywność: „To jest ważne”, „Mówiono mi”, „Inni też to kupują”, „To nie ode mnie zależy”, „Zostałem wyróżniony”. Mówiąc do takiej osoby:
- Sugeruj, co ma chcieć! (Czy chciałbyś umyć ręce przed obiadem?)
- Korzystaj z przykładów innych osób, a zwłaszcza autorytetów (Kochanie, twój szef mówił, że na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro rodziny ...)
- Podawaj przykłady i statystyki (Osoby regularnie zajmujące się sportem są zdrowsze i w 85% przypadków są lepsze w nauce szkolnej)
- Ukierunkowuj jego działania (Byłabym szczęśliwa, gdybyś posprzątał w swoim pokoju – mają przyjść twoi przyjaciele, którzy nie znoszą bałaganu).
Osoby te czują się nieszczęśliwe, gdy decyzja zależy tylko od nich – zbyt duża odpowiedzialność wprawia ich w panikę.

Poznaj siebie - poznasz świat
Większość osób, które świetnie rozpoznają swój model myślenia i innych ludzi, doskonale radzi sobie z doborem odpowiedniego sposobu podawania ważnych informacji zarówno w życiu prywatnym jak i w pracy! Czy Ty już pomyślałaś, jak zastosujesz tę umiejętność? Wiesz, że  wszystko zależy tylko od Ciebie! Ty decydujesz, jak będą Cię odbierać inni!                        

Siergiej Litwinow
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::