Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Bobomigi Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 

Bobomiginie czekaj aż dziecko zacznie mówić!

SIGN2BABY
czyli  Bobomigi w języku polskim są rodzajem języka migowego dla słyszących niemowląt. Metodę tą opracował Joseph Garcia tłumacz Amerykańskiego Języka Migowego. Ten rodzaj komunikacji z niemowlakiem pozwala niemówiącemu jeszcze maluchowi sygnalizować swoje potrzeby za pomocą gestów, znaków, mimiki. I nie chodzi tutaj tylko o upominanie się o zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Już kilkumiesięczny niemowlak potrafi zasygnalizować swojemu opiekunowi co mu się podoba, co go boli, czy jaki przedmiot go interesuje. Jeśli rodzic zaopatrzy malucha w odpowiednie narzędzia tzn. owe znaki migowe i następnie zacznie dostrzegać te znaki, ułatwi to im wzajemną komunikację i pozwoli dodatkowo cieszyć się rodzicielstwem.

BobomigiCo to takiego bobomigi?
Bobomigi to wspieranie komunikacji werbalnej za pomocą znaków języka migowego. Znaki te są wprowadzane stopniowo miedzy 6 a 11 miesiącem życia dziecka. Na początku dziecko jedynie je obserwuje, z czasem  naśladuje, a następnie zaczyna migać samo. Swoje potrzeby i spostrzeżenia migające niemowlę potrafi sygnalizować już około 8 - 9 miesiąca życia! O czym powinnaś pamiętać, jeśli zdecydujesz się na miganie z dzieckiem:
- zawsze w trakcie pokazywania jakiegoś znaku, także wypowiadaj odpowiadające mu słowa na głos, a jeszcze lepiej - migaj zawsze, kiedy mówisz do dziecka;
- zacznij od kilku prostych znaków takich jak spać, jeść, mama,  tata, a następnie systematycznie je powtarzaj, aby dziecko mogło je zapamiętać;
- chwal dziecko za każdym razem, gdy uda mu się poprawnie zamigać, bo to procentuje sukcesem na przyszłość;
- Bobomigi stosuj przy wykonywaniu codziennych życiowych czynności, czyli podczas zabawy, posiłku, kąpieli itd. Stają się wtedy one dla malucha rutyną, dzięki czemu szybciej je zapamiętuje. 

Co zyskasz?
Wykorzystanie Bobomigów  w codziennym życiu ma wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Maluch chętniej
i znacznie szybciej zaczyna komunikować się ze światem, łatwiej poznaje własne ciało, a co najważniejsze zacieśnia się więź emocjonalna między nim a rodzicami. Poza tym stosowanie języka migowego w komunikacji ze słyszącym niemowlakiem ma swoje odzwierciedlenie w jego późniejszym życiu. Jak dowodzą badania takie dzieciaki szybciej niż rówieśnicy zaczynają mówić, pisać i czytać. Migające dzieci cechują się też lepszą  pamięcią i koncentracją, łatwiej przyswajają wiedzę i łatwiej uczą się języków obcych. Jeśli jednak w wieku niemowlęcym nie została wykorzystana ta metoda, nie ma powodu do paniki, gdyż na bobomiganie nigdy nie jest za późno. Miganie ćwiczy ciało, pamięć, kształtuje wyobraźnię przestrzenną także u starszych dzieciaków.
Widzimy więc, że ten rodzaj niewerbalnej komunikacji jest niezwykle korzystny dla rozwoju naszych maluchów i pewnie dlatego od połowy lat 90-tych metoda SIGN2BABY w wielu krajach zachodnich staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Dzięki zaadaptowaniu jej do polskiego języka migowego przez dr Danutę Mikulską i stworzeniu przez nią wraz z Magdaleną Jakubowską i Joanną Kołodziejską Klubu KOKO - mamy pierwsze miejsce, gdzie i rodzice i dzieci mogą na warsztatach uczyć się wspólnego odkrywania świata dzieciństwa.

Magdalena Kwak
 Czy wiesz że...

 Dzieci myślą inaczej, mają swój świat, świat niezależnego rozumowania i niezwykłych skojarzeń. Nieustannie go wzbogacają i wykorzystują każdą nową zasłyszaną informację. Warto pamiętać, nawet czytając bajki, że to, co dla nas jest oczywiste, dla dziecka może być całkiem nowe i jeśli nie objaśnimy nieznanego pojęcia, dziecko samo zaadaptuje je do stanu swojej wiedzy. Przekonałam się o tym, słuchając mojego 5 letniego synka opowiadającego ulubioną bajkę o wawelskim smoku. Za każdym razem uparcie powtarzał, że pan, który naprawia buty (czyli szewc, bo tego słowa nie może zapamiętać i zawsze mówi o nim opisowo) wypchał owieczkę kosiarką.
Kubuś nie rozumiał słowa siarka, więc wybrał najbardziej podobne mu znane. Kiedy pokazałam mu na obrazku, jak wygląda siarka
i pokazałam zapalając zapałkę, jaki wywołuje ogień – sam zmodyfikował bajkę i zaczął opowiadać ją poprawnie.          

Anna Jajeśnica

 
 Czy wiesz że...
 Jednym z powodów, dla których miganie ma tak korzystny wpływ na rozwój dziecka jest to, że mózg zapamiętuje język migowy w swojej prawej, „twórczej” półkuli, podczas gdy pierwsze słowa mówione zapisuje w lewej, odpowiadającej za myślenie logiczne. Otwarcie drogi komunikacji pozwala także zmniejszyć frustracje niemowlęcia wynikającą z chęci przekazania informacji, której nie rozumieją dorośli.
 
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::