Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 2 arrow Emocje - windą do sukcesu
Emocje - windą do sukcesu Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Emocje - windą do sukcesuJeżeli zasadne jest powiedzenie, że sukces jest uzależniony od wielkości naszych marzeń, to z jakiego powodu go nie wprowadzamy w życie? Pasja otwiera wiele drzwi, a marzenia i pasja są najbardziej napędowymi środkami postępu ludzkości.

Ogniskowanie uwagi
Bardzo często świadomość nie rejestruje pozytywnych zdarzeń - przyjmujemy je jak coś normalnego, co nam się należy. Sprawia to, że przeżywamy sukcesy z uczuciem lekkiego zadowolenia, a nie z wybuchem radości, który pamięta się przez lata. Z kolei jesteśmy wyczuleni na  niepowodzenia i przykre niespodzianki - obawiamy się utraty tego, co już mamy lub tego, w co inwestujemy energię. Jeżeli jesteśmy zharmonizowani - działają obydwa metaprogramy nastawienie na cel i na unikanie zagrożeń - powstaje poczucie równowagi i sensowności życia. Gdy dominuje jeden z metaprogramów - czujemy się zawiedzeni lub sfrustrowani.

Emocje - windą do sukcesu

Dominujący metaprogram
Aby określić dominujący metaprogram zwróć uwagę, na co poświęcasz najwięcej czasu: na rozmowę i myślenie o problemach, czy o planach i sukcesach? Osoby nastawione na sukces dominującą część swojego życia poświęcają planowaniu przyszłości w najmniejszych szczegółach i poszukiwaniu szans na realizację swoich marzeń. Mówią o tym, czego pragną, wymyślają nowe rozwiązania, omawiają postępowanie innych osób w podobnej branży. Uczą się na pozytywnych wzorcach i wkładają dużo energii torując drogę przyszłym zdarzeniom.

Napędowa siła marzeń
Codzienne potrzeby, takie jak konieczność chodzenia do pracy lub do szkoły, czynności domowe - sprzątanie, pranie, płacenie rachunków, składanie deklaracji, dbanie o ubezpieczenia  i składanie tysięcy drobnych wyjaśnień i kwitów zabiera energię przeznaczoną na realizację marzeń.Dlatego im więcej drobnych prac scedujesz na innych - tym większa szansa, że zrealizujesz swoje marzenie.

Zespół
Nie obawiaj się przekładać odpowiedzialność na barki innych. Katedry nie wybudujesz własnymi rękami - musisz znaleźć osoby mające podobną misję i cel. We wspólnej misji każdy ma swoje poszczególne cele - dla jednych to nabywanie dodatkowych umiejętności, dla innych to ucieczka od codziennej rutyny lub inne mocne motywatory, które budzą chęć do działania, realizacji planów życiowych. Gdy skupisz się na motywacji przez cele i dotrzesz do celów poszczególnych osób w zespole - powstaje energia zespołowa - egregor.
Im większe marzenia - tym większa szansa na porwanie innych, ponieważ u podstaw leży różnorodność potrzeb codziennych. Ludzie grupują się więc zgodnie z przekonaniami i wyznawanymi wartościami - stąd tak często mówi się o misji firmy.
Na najwyższym, lub inaczej - najgłębszym, poziomie naszych potrzeb jest tożsamość - potrzeba przynależności do określonej grupy, kasty. Emocje pochodzące z poziomu Przynależności i Wiary są potężną siłą napędową. Tak powstają globalne projekty, religijne nurty i społeczne inicjatywy. Tak zaczynają się rewolucje i wojny...

Emocje - windą do sukcesuOdważ się marzyć
Czasami boimy się marzyć o tym, czego pragniemy. Boimy się wyśmiania, okrzyknięcia marzycielami, lub - gdy się nie uda - nieudacznikami.Większość ludzi boi się marzyć o globalnych zmianach właśnie dlatego, że boi się utracić to, co już ma! Woli mieć mały etacik w pracy niż podjąć ryzyko uczestniczenia w strategicznych dużych projektach z ogromnymi zyskami.  Im dłużej uciekają od realizacji marzeń - tym mniejsze marzenia pozostają.Im bardziej ci zależy na tym, o czym marzysz - tym większa szansa, że weźmiesz się za realizację swoich planów. Im więcej osób ma skorzystać na Twoich planach, tym większa jest szansa ich powodzenia.

Emocjonalne stymulatory
My sami decydujemy jak żyjemy, jakich znajomych przyciągamy i na co zwracamy uwagę. Otoczenie i ogniskowanie uwagi definiuje to, co wypełnia nasz umysł, a codzienne kontakty są nieświadomymi wzorcami do naśladowania. W niektórych wioskach Indii przynoszą niemowlę, aby zobaczyło a jeszcze lepiej dotknęło białowłosej pani z bogatego kraju. W ten sposób zmieniają przeznaczenie swego dziecka, rozszerzają świadomość, że można żyć inaczej. Im bardziej utalentowaną i silną osobowość spotykamy, im mocniejsze więzi powstają - tym skuteczniejszymi modelami posługujemy się w podejmowaniu decyzji.
Na wschodzie jest powiedzenie:  Powiedz, kto jest Twoim przyjacielem - powiem, kim Ty jesteś!

PR - public relations
Nawet najdziwniejsze rzeczy ubrane w atrakcyjne opakowanie są przyjmowane przez społeczeństwo jako normalne i akceptowalny standard. Uważamy, że urząd skarbowy „wymusza” płacenie podatków, bo nie widzimy wprost, na co idą nasze pieniądze. Natomiast na ulicy pijak ze spojrzeniem cocker spaniela w pół minuty potrafi wyciągnąć od nas kilka złotych, biorąc na litość, zrozumienie sytuacji i chrześcijańskie uczucia.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka zbiera miliony od społeczeństwa, które na co dzień narzeka na brak pieniędzy!
Ważna jest idea, która towarzyszy każdemu działaniu i nośność przekazu - im bardziej zrozumiałym i emocjonalnym językiem przemawiasz - tym lepszy wynik osiągasz!W szkołach uczą różnych przedmiotów - brakuje jednego, najbardziej przydatnego w codziennym życiu - języka i technik porozumiewania się oraz rozwiązywania konfliktów!
To, w jaki sposób mówisz o swoich zainteresowaniach, ile wkładasz entuzjazmu w swoje opowieści decyduję o tym, czy porwiesz za sobą inne osoby czy nie.

Pasjonaci mają taryfę ulgową
Na co dzień brakuje nam emocji i dlatego chętnie angażujemy się w cudzy świat emocjonalny. Wysłuchujemy
o czyichś problemach i szczęśliwych zdarzeniach, oglądamy filmy, przeżywamy życie bohaterów spektakli.
Gdy spotykamy kogoś zaangażowanego w robienie czegoś o wysokiej wartości emocjonalnej - staramy się go wspierać, pomagać mu, inwestować swój czas.Poszukujemy w życiu mocnych pozytywnych przeżyć - pasji.Pasja jest zaraźliwa i daje poczucie współuczestniczenia w procesie twórczym. Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy - pasjonaci stają się profesjonalistami! Statystycznie pracownicy chorują częściej, niż właściciele firm, dla których ich praca jest pasją, a nie obowiązkiem.

 

Emocje - windą do sukcesu

 

Na fali
Każdy z nas ma chwile, gdy wszystko samo się układa, każdy oddech powoduje, że otwierają się nowe szanse i perspektywy, a każda akcja jest lekka i przyjemna! Spotykasz ludzi, którzy są pomocni, powstają nowe przyjaźnie i kontakty towarzyskie. Sprawy toczą się same, a energii z każdym dniem przybywa coraz więcej! Czujesz, że jesteś na grzbiecie fali... jeżeli dobrze utrzymasz stan równowagi - fala poniesie Cię sama!
W takich chwilach bądź szczególnie uważny i zapamiętuj jak najwięcej szczegółów charakteryzujących ten stan. Jak go przeżywasz, jakimi oczami patrzysz na świat, jak świat wygląda i na co zwracasz uwagę? Jakie zdarzenia lub osoby powodują, że wskakujesz na falę? Przypomnij sobie również, co powoduje, że tracisz ten napęd.Każdy z nas ma swoją strategię sukcesu i niepowodzenia i stara się być skuteczny, realizując każdą z nich!Gdy masz świadomość, co jest Twoim źródłem mocy - inwestuj w nie, stwarzaj sytuacje stymulujące Twój potencjał życiowy.
Tylko od nas zależy, czy obudzimy w sobie geniusza, czy go zdusimy w zarodku!

Emocjonalny wytrych
Jak myślisz, dlaczego kobiety kokietują, mężczyźni manipulują emocjami, studenci polują na dobry humor profesora, a policjanta najlepiej rozczulić? Ludzie żyją w emocjonalnym kalejdoskopie i każda chwila daje nową układankę barw i odcieni. W ten sposób wzbogacamy swój świat, poszukujemy ekstremalnych doznań albo absolutnej ciszy pustyni.Im większą gamę emocji potrafisz przeżywać i eksponować, tym więcej osób będzie dla Ciebie zrozumiałych i otwartych. Posługując się dwubiegunowością nastroju (dobry lub zły humor) ograniczasz nie tylko świat swoich doznań, ale i odbiór Ciebie przez innych. Stąd taką popularnością cieszą się wyjazdowe spotkania firmowe, gdzie ludzie poznają się w różnych, czasem niekonwencjonalnych zabawach, ujawniają swoje zainteresowania, talenty, hobby. Emocje otwierają  osobowość.

Lubimy być lubianymi
Żeby kogoś polubić, trzeba go lepiej poznać, wydobyć te cechy, które nie mają szansy ujawniać się na co dzień. Gdy wychodzisz z założenia, że w Twoim życiu są tylko wyjątkowe osoby - szukasz geniusza w każdym, każdy staje się tak samo pozytywnie
zakręcony, szalony w swojej twórczości. W tych chwilach granice zaczynają być horyzontami! Emocjami łatwiej zdobywa się to, co nie poddaje się logice.

Siergiej Litwinow 
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::