Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 3 arrow Sposoby rozwoju intuicji
Sposoby rozwoju intuicji Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Spoosby rozwoju intuicjiByć może dzięki intuicji - umiejętności interpretowania wielu jawnych i ukrytych bodźców - przetrwała ludzkość jako gatunek

Intuicja dziecka
Małe dzieci ciężko jest oszukać. Wyczuwają każdą naszą intencję, emocję i pragnienie - dlatego tak skutecznie potrafią wywierać wpływ na dorosłych. Manipulując emocjami trafiają w najbardziej czułe punkty. Wielkich starań dokładamy, aby zabić w dziecku właśnie tą doskonałą formę intuicji: udajemy, że nic się nie stało, gdy na przykład z rozpaczy, aż chce się nam krzyczeć, ale uważamy, że
w oczach dziecka trzeba wyglądać na twardziela.

Medycyna
Lekarze na wschodzie są uczeni  rozpoznawania dolegliwości swoich pacjentów od pierwszego wejrzenia. Ćwiczą intuicję nieustannie weryfikując trafność diagnozy metodami konwencjonalnymi.
Aby dobrze działała intuicja, trzeba jak najwięcej informacji dostarczyć do mózgu. Dlatego zwraca się uwagę i na sposób mówienia, poruszania się pacjenta, jego odżywianie, ale także na pogodę, fazy księżyca, porę roku czy dominujące w tym terenie dolegliwości, tradycje i przyzwyczajenia… Ogromną rolę przywiązuje się również do własnych odczuć.
Henia, kiedy pracowała jako pielęgniarka, już w chwili rozpoczęcia dyżuru wiedziała, jakiego rodzaju pacjenci będą dowożeni i ilu ich będzie. Mówiła np.: Pan doktor może położyć się i odpocząć – dziś dopiero przed północą przywiozą pierwszego z zawałem…
Henia stosuje metodę odczuwania we własnym ciele dolegliwości innych osób. Metoda ta jest stara, dobrze znana znachorkom, skuteczna, ale mało przyjemna w doznaniach – boli Cię to, co boli osobę diagnozowaną.
Umiejętność odczuwania można wykorzystać też do innych celów. Henia do dziś przygotowuje moją ulubioną „czosnkową pomazankę”, kiedy wyczuwa, że przekroczyłem granicę Czech. (Recepturę podam w kolejnych numerach).

Sztuka
Artyści najczęściej szukają natchnienia myśląc w kółko o tym samym. Szukając czegoś podobnego do stworzonego wcześniej w myślach, doskonalą formę, nadają całkiem innego brzmienia, wypełniają nową treścią to coś, co później przyjdzie jak objawienie, olśnienie. Zamykają się w pracowni, aż do momentu usłyszenia głosu intuicji, który jak po nici prowadzi krok po kroku do gry niuansami, decydującymi o tym, czy powstanie arcydzieło. Wyobrażasz sobie artystę, który tworzy dzieła sztuki od 8 do 17 z godzinną przerwą na obiad?
Męki twórcze najczęściej Ci towarzyszą, gdy starasz się nazwać, dookreślić  to COŚ, co leży za cienką warstwą nieuświadomionego, ale tak bliskiego i wyczuwalnego...
A jaką radość sprawia spełnienie się, wydobycie absolutnie nowej sekwencji twórczej lub realizacja w materii tego, co burzyło spokój umysłu.

Praca
Szefowie firm rzadziej chorują, więcej czasu poświęcają pracy i bardziej się angażują niż pracownicy etatowi. Dlaczego? Potrzebują więcej pieniędzy? Najczęściej nie finanse są kluczowym motywatorem do pracy. Angażują się, ponieważ pasjonują się tym, co robią, a to prowadzi do nieświadomego zbierania maksymalnej ilości informacji związanych z pracą. Wtedy łatwiej być skutecznym w planowaniu i realizacji zadań. I dopiero wtedy działa intuicja.

Biznes
Intuicja w biznesie jest tak samo niezbędna jak wiedza. Giełdowy gracz jest wtedy skuteczny, gdy posiada wiedzę z maksymalnej ilości źródeł, zweryfikował statystycznie trafność swoich decyzji i określił „Impuls Prawdy” - ten stan, w którym na pewno wiesz, że podejmujesz odpowiednią decyzję.

Religia
Medytacja, modlitwa, oczyszczanie umysłu od emocjonalnie ważnych aspektów, powoduje samoistne znajdowanie zaskakująco prostych i rzetelnych rozwiązań - czuje się „dotyk palca bożego”. Większość religijnych nurtów skupia się na prowadzeniu swoich adeptów ścieżką samorozwoju – umiejętności znajdowania w życiu rozwiązań najbardziej korzystnych dla wszystkich. Szkoli się umiejętność korzystania z wiedzy przepuszczonej przez filtr czystego serca przepełnionego miłością. Gdy osiąga się ten stan, zatraca się poczucie czasu – przeszłość i przyszłość istnieją równocześnie, a wiedza staje się ponadosobowa i ponadczasowa. Dostęp do takiej wiedzy i korzystanie z intuicji określano czasami jako mądrością życiową (która nie ma nic wspólnego z wykształceniem).

Siergiej Litwinow

 •  Wznoszące się łuki brwiowe - zadziorność, temperament, emocjonalność; opadające - uległość, miękkość charakteru.
 • Szeroko rozstawione oczy - ofiarność, uczuciowość; blisko - drapieżność, fanatyzm, siła charakteru.
 • Wysoko postawione uszy - inteligencja i bystrość umysłu; nisko -  rozwaga, pragnienie rozkoszy.
 • Nos zakończony kropelką - uczciwość; podniesiony - zadziorność; długi - szlachetność.
 • Uniesione skrzydła warg - zalotność, zmienność emocjonalna; prosta linia - prostolinijność, twardość charakteru.
 • Pulchna górna warga -  emocjonalność; cienka - stanowczość, logiczność.  
 • Jamka w środku górnej wargi - romantyczność, seksualność;  szpikulec - zawziętość, dążenie do celu.
 • Pulchna dolna warga - rozwinięte ego.
 • Duży podbródek  -  silna wola.
 • Jamka na podbródku - szczęście i witalność.
 • Cienka długa szyja - miękkość i łagodność charakteru.
Spoosby rozwoju intuicji

 

  Katalizatory i hamulce intuicji 
  Każdy człowiek ma swój własny model przejawiania się intuicji i ma szanse na uzyskanie kontaktu z nią. Są jednak czynniki, które tłumią jej działanie. Będzie to między innymi:

- Psychiczne uzależnienie od innej osoby
- Uleganie naciskom społecznym
- Skłonność do obstawania przy „jedynie słusznej” decyzji
- Niska samoocena
- Opieranie się na fałszywych informacjach

Na szczęście są też metody pozwalające lepiej słyszeć głos intuicji.

Lynn Robinson, autorka 5 bestsellerów, specjalizująca się m.in. w wykorzystywaniu intuicji w biznesie, w jednym ze swoich artykułów podaje osiem sposobów wzmacniania intuicji.
W skrócie można by je określić następująco:

1. Wsłuchuj się w to, co mówi intuicja, zamiast ją
bagatelizować.
2. Zwracaj uwagę, w jaki sposób kontaktuje się z Tobą i pamiętaj, że może to być wiele źródeł.
3. Proś swoją intuicję o pomoc, nie licz, że zawsze sama się zjawi.
4. Wykorzystuj otrzymywane informacje, ale zaczynaj od sytuacji małego ryzyka.
5. Bądź cierpliwy - nie zawsze odpowiedź nadchodzi natychmiast.
6. Jeśli boisz się zmian - rób małe kroki, a podejmowanie decyzji będzie łatwiejsze.
7. Zapisuj podpowiedzi intuicji i od czasu do czasu sprawdzaj, jakie były podpowiedzi i jakie ich efekty.
8. Korzystanie z intuicji nie zwalnia z analizowania faktów.
 
  Głos intuicji zapisywany jest w pamięci krótkoterminowej, notuj więc jej podszepty, a każdy kolejny będziesz głośniej słyszeć… 

 

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::