Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 3 arrow Intuicja czy tylko wiedza?
Intuicja czy tylko wiedza? Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Intuicja czy tylko wiedza„Moje biznesowe umiejętności mają swoje źródło w kierowaniu się wewnętrznym głosem – intuicją” – przyznała Oprah Winfrey, najbardziej znana amerykańska prezenterka i miliarderka na spotkaniu z kobietami w Chicago

Intuicja czy tylko wiedza

Nie ona jedna zresztą z ludzi, którzy odnieśli sukces w swojej dziedzinie odwołuje się do roli intuicji. Na korzystanie z niej wskazywał w wywiadach i Bill Gates i Donald Trump, amerykańscy miliarderzy i przedsiębiorcy. Każdy inaczej jednak opisuje, czym dla niego jest intuicja i jak ją odczuwa.. I w sumie nie ma to znaczenia, o ile - tak czy inaczej zdefiniowana - pozwala odnieść sukces. Także finansowy w biznesie. Nie zastąpi ani znajomości branży, w której działasz, ani rzetelnego rozeznania rynku, a jednak otwarcie drzwi intuicji w Twojej firmie jest pierwszym krokiem, by pojawił się efekt Midasa i wszystko, co rozpoczniesz – kończyło się sukcesem!

Efekt Aha!
Twój biznes jest w impasie, nie śpisz po nocach myśląc, jak wyprowadzić firmę na nową drogę…
A może musisz podjąć istotną decyzję personalną, która będzie miała wpływ na Twoją firmę i nie możesz dłużej odkładać decyzji, kogo zatrudnisz, jako nowego dyrektora w Twoim przedsiębiorstwie?
Rada jest jedna - przestań o tym myśleć. Zatrzymaj gorączkową gonitwę myśli i zrelaksuj się w sposób, który najbardziej lubisz. Przypomnij sobie, że największe osiągnięcia nauki powstały właśnie w przebłysku geniuszu, który pojawił się sam, gdy umysł był wolny od napięcia myśli. Słynne Eureka powtarza się częściej niż myślisz, choć oczywiście na różną skalę. Zapewne i Ty pamiętasz momenty, gdy doświadczałeś nagłego wglądu, podpowiedzi intuicji pokazującej Ci najprostszą drogę do celu.

Wewnętrzna mądrość
Założyciel koncernu SONY Masoru Ibuka powiedział w jednym z wywiadów, zapytany o sekret jego sukcesu, że stworzył własny rytuał pozwalający mu podejmować właściwe decyzje biznesowe. Przygotowywał ziołową herbatę i przed jej wypiciem zadawał sobie pytanie, co powinien zrobić. Jeśli herbata powodowała sensacje żołądkowe - rezygnował z rozwiązania. Mawiał, że ufa swoim jelitom, bo „umysł nie jest dość inteligentny, ale ciało jest”.

Pięć prawd o intuicji
Michael Ray, współautor bestsellera „Creativity in Business”, swoim studentom z trudem akceptującym rolę intuicji, wskazuje na pięć prawd:
1. Intuicja jest darem, który każdy może rozwinąć.
2. Intuicja uzupełnia świadomą analizę faktów. (Tezę tę popierają psychologowie utrzymując, że łączenie dwóch trybów: doświadczenia i informacji z intuicją jest bardziej pożądane, niż użycie tylko jednego z nich.)
3. Intuicja jest nieemocjonalna. Ludzie często mylą intuicję z odczuwanymi emocjami. Tymczasem eksperymenty pokazują, że najlepiej działa właśnie wtedy, gdy jesteśmy spokojni i w pogodnym nastroju. Dlatego ważne jest, by umieć świadomie oddzielić emocje i zdawać sobie sprawę, jakie mamy preferencje w reagowaniu na określone sytuacje.
4. Intuicja wymaga działania. Nie wystarczy odkryć rozwiązanie - trzeba je wprowadzić w czyn!
5. Intuicja jest wolna od pomyłek. Intuicja jest nam dana, by móc zobaczyć wyraźnie nowe opcje i wygrywać nawet w takiej sytuacji, która wydawała się bez wyjścia.

Musisz uwierzyć
Jeśli chcesz, by intuicja zaczęła działać, musisz jej na to pozwolić. Sceptycyzm zamknie jej drzwi. Kluczem jest zaufanie we własną wewnętrzną mądrość, niezależnie od tego, jak się przejawia. U jednych to będą sny (znasz powiedzenie ”prześpij się z tym tematem”?), odczucia w ciele, chwila nagłego wglądu, czy odczytanie symbolu lub doświadczenie zewnętrznych wydarzeń, których nie inicjujesz..
Im częściej będziesz posiłkował się swoja intuicją, tym czytelniejsze będą jej podpowiedzi. Analizuj je i porównuj z rezultatami, jakie osiągasz w ich wyniku. Zyskując zaufanie do swojego wewnętrznego głosu, tym samym będziesz go wzmacniał.

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::