Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 3 arrow Intuicja w biznesie
Intuicja w biznesie Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 

intuicja w biznesiepomaga czy przeszkadza?

Patrząc dziś na zdjęcie Richarda Bransona trzymającego w ręku model turystycznego samolotu do lotów w kosmos, możemy być niemal pewni, że już niedługo będziemy oglądać niesamowite krajobrazy z jego okien jako pasażerowie. To intuicja czy analiza? Czy w ogóle można być pewnym analiz przyszłości biznesu?

intuicja w biznesie

Jakże szybko nowinki technologiczne stają się częścią naszego życia. Nie możemy się bez nich obejść. Na ile twórcy i szefowie firm, którzy je wprowadzają korzystają z intuicji? Z historii ekonomii znane są zarówno przypadki udanych pociągnięć, jak i błędnych decyzji wielkich głów biznesu. Począwszy od uznania braku zapotrzebowania na komputery osobiste, do niezauważenia rosnącej potęgi ekonomicznej Chin, albo ostatnio - braku uznania silnych powiązań pomiędzy gospodarką amerykańską a europejską. Patrząc na twarde dane, w obliczu dynamicznych zmian na świecie, coraz rzadziej można uzyskać pełny obraz rzeczywistości, nie mówiąc już o antycypowaniu przyszłości. Analitycy wiele opinii wydają w oparciu o tzw. własny nos, na wyczucie. Nauczyciele biznesu i naukowcy jednak często przestrzegają, aby nie traktować intuicji poważnie. Jeżeli nie da się nadążać za wszystkimi zjawiskami, to warto rozwijać umiejętność otwartego postrzegania świata i dokonywania wyborów. Jestem przekonana, że rozwoju intuicji w biznesie, będziemy się stale uczyć tak jak komunikacji. Stale.

Myśl szybsza niż światło
Uważa się, że szybkość zmian w świecie jest przyczyną zmian w środowisku firm. Przemiany i cykle rozwojowe stają się coraz bardziej złożone i nakładają się na siebie. Jest oczywiste, że jeżeli w środowisku biznesowym dzieje się coś nowego i nieznanego, czujemy się zagubieni. Podobnie, przyjeżdżając po latach do rodzinnego miasta, kiedy okazuje się, że domy wyglądają zupełnie inaczej, a o ulubionej cukierni na rogu nikt nie słyszał. Każdy jest przywiązany do swojej wizji świata, przekonań
i wartości. Tak jak w życiu osobistym, także w biznesie, rzadko udaje się biec razem ze zmianami. Jeszcze rzadziej udaje się usiąść wygodnie w fotelu zmian i podejmować trafne decyzje. Czy zdarza Ci się brać za dużo na swoje barki? Wiele osób tak robi. Refleksję zostawia się tym, którzy mają na to czas. Jednakże, to od Ciebie zależy, czy pozostaniesz w tym stanie zawirowania, czy jak dziecko, zaczniesz poznawać, odkrywać i wykorzystywać zmiany. Wiedza o zmieniającym się świecie jest w zasięgu ręki. Myśli są również szybkie, ale przynajmniej myśl można „złapać”.

Tak dla ryzyka
Przygotuj się na to, że podejmowanie ryzyka i akceptacja błędów są nieodzowne. Nawet, jeżeli obecnie uważasz, że nie możesz sobie pozwolić na błędy. Znam wielu menedżerów, którzy są przekonani, że zarówno oni, jak i ich pracownicy muszą być w stu procentach bezbłędni. Oczywiście, wszystko zależy od branży. Rzeczywistość jednak odbiega od tych założeń i nie pomoże tu żadne wyczucie, ani realistyczne planowanie. Pomaga z pewnością pragmatyczna analiza połączona z ustaleniem, jaki poziom błędu może być dopuszczalny przez firmę i klientów. Popatrz na wielkie korporacje, które założony procent błędów mają czasem stosunkowo wysoki. Jednakże pozwala im to na udoskonalanie i wdrażanie kolejnych rozwiązań. Jako klienci jesteśmy od nich uzależnieni.

Konkretnie i prosto
Wizja tego, co chcesz zrealizować powinna być konkretna. Twórz proste rozwiązania i zachowuj się konsekwentnie. Na co dzień dokonujemy różnych wyborów. Jeżeli sami wprowadzamy chaos, to dlatego, że nie korzystamy z dostępnych informacji. Metody, jakimi realizujesz swoje zamiary, powinny być tak sprawne, żeby niespodzianki mogły być motorem do rozwoju. Dlatego warto się uczyć otwartości na świat i przewidywania zmian.

Słuchaj i patrz
Słuchaj naprawdę tego, co mówią ludzie o Twoim produkcie, Twoich usługach, Twojej firmie. Patrz, jak reagują Twoi współpracownicy, pracownicy, dostawcy, klienci. Na co zwracają uwagę, co ich interesuje, pytaj o informacje na temat tego, co robisz i co robi konkurencja. Analizuj to, co Cię interesuje. To forma badań rynkowych, ale oparta na Twoich codziennych obserwacjach. Skupianie i rozszerzanie uwagi jest jedną z podstawowy umiejętności potrzebnych do życia w zmianie.

Stop-klatka
Zatrzymaj się, nie wyciągaj wniosków na podstawie pierwszej części zdania, które usłyszysz, aby nie oceniać, bez pełnego obrazu rzeczywistości. Takie zatrzymanie się wymaga trochę wysiłku, ale dzięki temu podniesiesz trafność wnioskowania i antycypowania. Możesz skorzystać zarówno z logiki, jak i zebrać szersze dane.
Jeżeli budujesz swoje decyzje na opinii autorytetów, poznaj ich sposób argumentacji. Zobacz, na czym opierają swoje wnioski. Ludzie, którzy osiągają sukces w biznesie, najczęściej bardzo otwarcie mówią o tym, co ich skłoniło do podjęcia działania. Już samo śledzenie ich losów może być pomocne. Poczytaj biografie strategów. Mylili się naprawdę często, a jednak najważniejsze wybory, jakich dokonali, były na tyle spektakularne, że o nich pamiętamy.

Działaj
Wiemy, w jak niewielkim stopniu wykorzystujemy potencjał naszego umysłu. Wiele zdarzeń w biznesie można wytłumaczyć zarówno biologicznie, jak i prawami psychologii społecznej. Jeżeli podejmuje się działania pod wpływem presji, przypadku, braku czasu, to potem bardzo łatwo o poczucie winy i wrażenie, że nie można podołać zadaniom.
Chyba, że jesteśmy szczęściarzami i los nam sprzyja w każdej sytuacji. Sprawdź, na ile podejmując działania biznesowe masz wytyczony kierunek i nie opierasz się na jakiejś zamierzchłej historii, albo pochopnej decyzji.
Zastanów się, na ile Twoja decyzja jest odbierana przez Ciebie jako satysfakcjonująca i masz wewnętrzne poczucie, że działasz słusznie. Pomyśl, w jakim stopniu ludzie, z którymi pracujesz, są w stanie podołać zadaniom.
Wiele odpowiedzi na takie pytania odnajdziesz w sobie.

 Agnieszka Rzenno
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::