Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 3 arrow Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?
Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach? Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Na ogół zamiast zastanawiać się, jak rozmawiać, z góry zakładamy, że nie warto w ogóle rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach i najczęściej poprzestajemy – zwłaszcza w stosunku do mniejszych dzieci -na stwierdzeniu: Nie mam pieniędzy, gdy oczekują zakupu, którego Ty nie planujesz.

MasterCard International podjął się w Stanach Zjednoczonych edukacji zarówno rodziców jak i dzieci w zakresie zarządzania finansami poprzez sponsorowanie wykładów i publikacji. Nie bez znaczenia było zapewne rosnące zainteresowanie tym tematem od czasu wydania świetnych książek Roberta T. Kiyosaki. „Mądre bogate dziecko” tego autora robi furorę także w Polsce. Może więc czas, by do edukacji najmłodszego pokolenia włączyć też edukację finansową?

To prawda, że nie zawsze jest łatwo rozmawiać o pieniądzach. Tym bardziej warto się więc przygotować do takiej rozmowy i wziąć pod uwagę kilka sugestii:
1. Podejdź do rozmowy z pozytywnym nastawieniem. Nie masz dziecka przekonywać do jakiejkolwiek teorii, a wyjaśniać mu mechanizmy i pomóc je zrozumieć. (Tak, tak – najpierw sam musisz sobie z nich zdać sprawę :).
2. Rozmowa musi być prowadzona w atmosferze otwartości i zaufania – nawet, gdy dziecko zada Ci trudne pytanie o domowe finanse.
3. To, z czego się śmiejemy – zapamiętujemy lepiej. Podawaj przykłady w postaci anegdot i nie stroń od żartów.
4. Pamiętaj, że rozmawiasz, a nie wykładasz! Pozwól na pytania, słuchaj ich uważnie i sam zadawaj pytania, które pozwolą Ci się upewnić, ze dziecko rozumie, o czym mówisz.
5. Prowokuj je, by podawało własne przykłady i stopniowo pozwól dziecku uczestniczyć w podejmowaniu rzeczywistych decyzji finansowych.
6. Nie pouczaj dziecka, chyba, ze chcesz, by pierwsza rozmowa od razu była ostatnią :).
7. Nie sprowadzaj rozmowy do wyciągania przykładów, kiedy między Tobą a dzieckiem były konfliktowe sytuacje z powodów finansowych – ucz na pozytywnych przykładach.

Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach
(kliknij aby powiększyć)


Dla każdego dziecka rozmowa o pieniądzach będzie oznaką szacunku i uznania jego odpowiedzialności, bo najczęściej zarządzanie pieniędzmi dziecko odbiera jako symbol dorosłości i niezależności. Dlatego tak mu zależy na posiadaniu „kieszonkowego”. Naucz zatem, jak może nim dysponować, ale nie mów mu, co ma robić, tylko pokaz na przykładzie własnego budżetu. Pozwól, by dziecko uczestniczyło w rozmowie, kiedy będziecie planować wakacje i słuchało nie tylko o walorach miejsca wypoczynku, ale też o finansowych kryteriach wyboru.
Jeśli planujesz zakup nowego sprzętu – poproś dziecko o znalezienie najniższych cen w internecie…Twoim celem jest budowanie samodzielności finansowej dziecka, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. A przy okazji niech Twoje dzieci wiedzą, że zawsze mogą i w sferze finansowej liczyć na Twoją pomoc i radę.

Małgorzata Hetmańska
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::