Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 3 arrow Sztuka przemówiła
Sztuka przemówiła Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 

Sztuka przemówiłaSztuka przemówiłaNajlepszą drogą do porozumienia jest poszukiwanie wspólnych tematów, które łączą narody. Najbliżsi sobie - z historycznego i kulturowego punktu widzenia - są Polacy i Ukraińcy - taki wydźwięk miały przemówienia Prezydentów obydwu krajów. Wystawa złota i ceramiki z kurhanów Scytów pokazuje, jak kształtowała się kulturowa tradycja naszych terenów.

 

W 1996 roku
Galeria Akasha otwarła wystawę wybitnego współczesnego ukraińskiego grafika Włodzimierza Bachtowa poświęconą kurhanom Scytów w Olbii. W czasie wernisażu na przemian był wyrażany zachwyt i oburzenie. Na pytanie, jak artysta może sobie pozwolić na ozdabianie miejsc pochówku i wykopalisk archeologicznych sprzed 6 000 lat, robienie z tego przestrzennych kolorowych kompozycji i jeszcze na dodatek filmowanie i utrwalanie na zdjęciach, Włodzimierz wyjaśniał prosto i spokojnie:  Dostałem z Fundacji Sorosa dotację na zakup filmów do aparatu fotograficznego, aby utrwalić dla potomnych resztki naszej potężnej cywilizacji
(sprzed epoki egipskich piramid), które chwilę później zostały zalane betonem pod nicią autostrady czy fundamentami hotelu. Dla buldożera nie ma znaczenia, na czym ułożyć asfalt. Dla mnie to hołd artysty dla poprzednich cywilizacji, tamtych artystów i rzemieślników.
Bachtow, podobnie jak wielu innych artystów z Olbii, czerpie inspiracje z nieprzemijającego piękna wytworów poprzednich pokoleń, które tworzyły dzieła sztuki użytkowej. Mieszkając na terenach, gdzie wykopaliska archeologiczne są codziennością za cel swojej twórczości uznał ochronę dziedzictwa kulturowego i nadanie przeszłości nowego życia artystycznego.

Sztuka przemówiłaUkraina
to - jak wskazuje źródłosłów - teren leżący „u kraja” (na granicy).  Chociaż nazwa ta pochodzi z innego okresu niż prezentowany na wystawie, zdaje się zawierać pewną prawdę stale aktualną, dotyczącą tego wielkiego kraju, w którym mieszały się przez wieki wpływy i kultury, wzajemnie uzupełniając i stwarzając nową jakość.
Dziś dla wielu osób wystawa skarbów ukraińskich jest także zaskoczeniem historycznym - rzadko pamiętamy o istnieniu  ośrodków stabilnego rozwoju cywilizacji i kultury na terenie Europy, a o historii Ukrainy wiemy tylko tyle, ile łączy się z naszą historią. Tymczasem zmienne losy tych ziem dziś obrazuje bogactwo i różnorodność eksponatów. Każdy z nich to inspiracja do poznania przeszłości i wędrówki śladami ludów, o których pamięć ocalała w przedmiotach...

Prezydenci Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko, a także minister kultury Bogdan Zdrojewski i Ambasador Ukrainy w RP Olexandr Motsyk 14 kwietnia w Warszawie uroczyście otworzyli wystawę „Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar”, którą zorganizowało Muzeum Narodowe w Warszawie. Ekspozycja przedstawia około 500 zabytków z okresu kultury trypolskiej (4500-3500 lat p.n.e.) do współczesnych form holograficznej prezentacji dzieł sztuki. Znajdziemy tu rytą i malowaną ceramikę użytkową, modele obiektów kultu i figurki z terakoty o niezwykle wysokiej estetyce i precyzji wykonania,  broń, uprząż konną z czasów Kimmerów i Sarmatów, a także wspaniale zachowaną złotą biżuterię z emaliami i kamieniami oraz przedmioty kultu z początków chrześcijaństwa z terenu  Bizancjum i Rusi Kijowskiej.

Sztuka przemówiłaNa otwarciu wystąpił Kameralny Chór Orantos Troickiego Katedralnnego Soboru miasta Łuck. Założony w 1990 roku w związku z odzyskaniem niezależności Ukrainy i niezależnej Prawosławnej Cerkwi na Ukrainie. 23 osoby pod batutą  Wasyla Mojsijuka śpiewają w czasie służby w Cerkwi, ale także koncertują. Występowali już we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i wielokrotniew Polsce. Na otwarciu wykonane zostały utwory poczynając od ukraińskiego baroku: Berezowski, Bortniański, Wedel przez klasyczne utwory: Łysenko, Leontowycz, Stycenko, aż po współczesne utwory: Deczko, Gawrylec, Skoryk.

Kultura trypolska
jest najpełniej zaprezentowana na wystawie. Nazwę swą zawdzięcza miejscowości w pobliżu Kijowa, gdzie prowadzono prace archeologiczne i odkryto stanowisko typowe dla tej kultury. Ludność zamieszkiwała wówczas w osadach przypominających miasta
- z domami - nawet piętrowymi - skupionymi wokół centralnego placu. Ceramika, która się zachowała, pokazuje, jak zmieniały się sposoby zdobienia od prostych rytów i abstrakcyjnych motywów, po ornamenty roślinne i malowane sylwetki ludzi i zwierząt. Przede wszystkim przyciągają jednak uwagę gliniane modele domów. Intrygują swym kształtem, oparciem konstrukcji na palach, symbolami wyrytymi na ścianach. Być może są to modele obiektów kultu, ale też czasem zwykłych domów mieszkalnych.

A jednak to blask złota
pozostawia najsilniejsze wrażenie na zwykłym widzu, który nie spodziewa się takiego mistrzostwa po artystach sprzed tysięcy lat.
Możliwość obejrzenia tych skarbów w pewnym sensie zawdzięczamy Scytom, którzy - jak już Herodot pisał - nie tylko ściągali haracz, ale i rabowali wszystko w czasie swych wypraw na Bliski Wschód. Prędzej czy później zdobycze kończyły jednak wraz ze swym właścicielem w kurhanie, gdzie przetrwały przez lata. Dziś także cieszą oczy te oryginalne wyroby z brązu i złota, niezwykłej urody arcydzieła złotników greckich, ozdobne klejnoty i wymyślne kształty kobiecych wisiorków.Trudno się jednak oprzeć myśli, na ile pragnienie ich posiadania wpłynęło na losy kolejnych ich właścicieli od twórcy poczynając po tego, kto wydobył je z kurhanu.     

Siergiej Litwinow
Sztuka przemówiła
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::