Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Kim jestem? Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Kim jestemCo zajmuje Twoje myśli w ciągu dnia? Jeżeli jesteś na wakacjach, to mam nadzieję, że 90% Twoich myśli nie dotyczy pracy! Wbrew pozorom, sobie poświęcamy najmniej czasu. W takim razie: czy mamy wiedzę o sobie?

 Kim jestem

Powszechnie uważa się, że nie interesuje nas nic innego poza nami samymi. Łatwo przecież zarzucać komuś, że ciągle myśli tylko o sobie. Rzeczywistość jest trochę inna. Właśnie sobie poświęcamy najmniej czasu w naszych myślach. Dialog wewnętrzny w największym stopniu dotyczy pracy i codziennych zajęć. Niektórzy włączają jeszcze marzenia seksualne. Poza tym, często w ogóle nie wiemy, o czym myślimy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy nas coś trapi i analizujemy jakiś problem.

AHA! Rzeczywiście!
Dobrych szkoleniowców czy terapeutów traktuje się jak wróżki, przypisując im coś z magii. Twardzi realiści zarzucają im hochsztaplerstwo i uśmiechają się pod nosem. Nie mam tu na uwadze osób, które nadużywają swoich skromnych umiejętności pod przykrywką boskości, tylko tych, którzy prezentują niezwykle wysoki poziom doradztwa, zarówno na poziomie praktycznej komunikacji, jak i na poziomie holistycznym, również duchowym. Jakby mimochodem podejmuje się przy nich działania, które poprawiają funkcjonowanie. Czasem wystarczy ruch ciała. Ci geniusze, umiejętności obserwacji nie nauczyli się z dnia na dzień. Większość metod rozwoju własnego i innych, wymaga poznania swoich potrzeb, przekonań, wartości i świadomości ciała. Do tego potrzeba sporo chęci, otwartości i nauki.

Introspekcja
Uznając się za ekspertów od znajomości siebie i naszych bliskich, może okazać się, że to tylko pobożne życzenie. Czy w ogóle siebie znasz? Pamiętaj, że Twoje myśli o Tobie nie są zbiorem przypadkowych słów. Tworzysz je w oparciu o schematy i wzorce utrwalone na podstawie doświadczenia. Każdy z nas najczęściej skupia się na tym, co go wyraźnie odróżnia od innych. To może być tusza, kolor włosów, ale także relacje w rodzinie, czy stopień zamożności. Doświadczamy siebie na różne sposoby, poprzez introspekcję, sny, dialog wewnętrzny, odczucia, ruch, relacje z innymi, wiarę… Komunikujemy nie tylko świadomie, ale też poprzez nieświadome procesy, np. załamanie głosu, odwrócenie wzroku, albo jego błysk. Czasem wystarczy czyjś gest czy opinia o Tobie, która staje się później albo drogowskazem, albo krępującą etykietą.

Kim jestemTwoje ciało.
Proponuję Ci krótkie ćwiczenie. Zamknij oczy (mam nadzieję, że nie czytasz artykułu prowadząc samochód w korku…). Którą część ciała czujesz najmocniej? Koncentruj się powoli na odczuciach. Przechodź od stóp, aż po czubek głowy. Jak ułożone są Twoje ręce? Czy czujesz każdą część ciała? Oddychasz? Jeżeli jest jakiś fragment ciała, którego nie czujesz, skieruj oddech w to miejsce i postaraj się poruszyć. Jeżeli masz taką możliwość, stań na chwilę prosto z zamkniętymi oczyma przed lustrem. Możesz to zrobić również od razu mając oczy otwarte, ale dopiero po chwili spójrz w lustro. Czy stoisz prosto? Świadomość tego, jaką masz postawę ciała, jak chodzisz i siedzisz może Ci ułatwić zrozumienie nie tylko tego jak inni Cię postrzegają, ale np. tego, czy czujesz się pewnie w danej sytuacji, czy akceptujesz swoje ciało i siebie. Zazwyczaj każdy ma takie fragmenty ciała, o których tylko wie, że są, ale ich nie czuje. Osoby, które praktykują jogę, albo taniec, zapewne pamiętają swoje zabawne początki.

Samoświadomość i inni
Mniej więcej od drugiego roku życia, skupiamy się na sobie i stajemy się bardziej uprzejmi, uspołecznieni, kiedy mamy świadomość, że inni nas obserwują. Nawet wystarczy, jeżeli obserwujesz się w lustrze bez świadków. Porównanie z innymi staje się konieczne wówczas, kiedy nie ma pewności, co do swoich umiejętności, wyglądu czy zachowania. Ważne jest to, kiedy się porównuje i z kim. Najczęściej porównujemy się z ludźmi podobnymi do nas. Jeżeli chcesz się rozwijać, najlepiej odnoś się do osób, które są dla Ciebie wzorem. A jeżeli chcesz się poczuć lepiej po porażce – najlepiej sobie przypomnieć, że inni mają gorzej. To sprawdzone metody większości ludzi.

Uzasadnianie uczuć: przyczyna - skutek
Dlaczego ostatnio nie udało Ci się zdążyć na umówione spotkanie? Zapewne podasz szereg logicznych powodów. Zabawne są takie uzasadnienia. Może inni mogą się zachować nieracjonalnie, ale nie my. To wcale nie są kłamstwa, tak po prostu działamy, ponieważ poszukujemy uzasadnienia uczuć i zachowań. Całymi godzinami można omawiać zachowanie swoje i innych. Dlatego poprzez uzasadnianie swoich uczuć można np. wzmocnić związek z drugą osobą, albo odwrotnie, zniszczyć to, co najpiękniejsze.

Autobiografia
Na wielu twarzach maluje się święte oburzenie, kiedy ktoś mówi o zmianie historii osobistej. Jednakże naturalnie zmieniamy historię swojego życia – tak, że trudno w to uwierzyć. Każdy przechodzi różne etapy w życiu i podlega zmianom, a myśli o sobie z przeszłości przez pryzmat obecnych przekonań. Jeżeli teraz uważasz, że jest osobą pewną siebie i mądrą, będziesz pamiętać więcej przykładów potwierdzających Twoją genialność. Tak więc, powracam do początku – w jakim stopniu znasz siebie?

 

Agnieszka Rzenno 
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::