Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 5,6 arrow Mów do mnie kodem
Mów do mnie kodem Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Mów do mnie kodem
Czy ludzie używają jakichś zindywidualizowanych zwrotów w procesie porozumiewania się? Dlaczego nie jesteśmy rozumiani,
gdy mówimy w innym „kodzie”? Jak rozpoznać indywidualne kluczowe zwroty, które odpowiadają spersonalizowanemu schematowi
rzeczywistości? Zwroty, które działają jak zaklęcie.

 

Mów do mnie kodem

 

W poprzednim numerze pisałem o kierunkach spojrzenia, dzięki obserwacji których można nie tylko odczytać sposób myślenia współrozmówcy ale i ułatwić  mu zrozumienie tego, o czym mówisz, dobierając komunikaty formułowane w jego kanale percepcji (na przykład wzrokowcowi trzeba więcej pokazywać, słuchowcowi - więcej mówić i opowiadać, kinestetykowi - dać sprobować, dotknąć, odczuć...).

Słowa i zbitki słów
Dziś wrócę do tematu PREDYKATÓW, o których wspomniałem w poprzednim artykule, a które są podstawą we współczesnej psychologii komunikacji, i do korzystania z KLUCZOWYCH słów i zwrotów. Jeżeli wypełniłeś test z poprzedniego numeru to dzisiejsze zadanie będzie dla Ciebie „bułką z masłem”! Mam nadzieję, że ten zwrot już pomógł Ci określić, że w tym zdaniu mówię jak klasyczny Czuciowiec:) (kinestetyk) a szczególnie operuję kanałem smakowym. Gdybyś zechciał mnie przekonywać do swoich racji - musiałbyś wzbogacić swój leksykon o szereg predykatów z mojej gamy lingwistycznej - wtedy moje zaufanie do Twoich wypowiedzi byłoby znacznie większe. 

Specyficzne wyrazy
Szczególnie ważnym elementem w porozumiewaniu się są KLUCZOWE SŁOWA. Są to specyficzne zwroty lub nazwy, które zostały wyniesione z rodziny, regionu lub systemu edukacji. Właśnie te konstrukcje semantyczne pozwalają lepiej rozumieć współrozmówcę.
W Krakowie wychodzi się na pole, a nie na dwór jak w Warszawie (do dziś w centrum miasta jest zachowany kawał pola - słynne Krakowskie Błonia, na których odbywają się imprezy plenerowe i od czasu do czasu pasą się krowy). W łazience układa się flizy a nie kafelki i jeździ się autem, nie samochodem.
Istnieje również szereg słów i zbitek językowych, które pomagają ludziom wiedzieć, o czym jest mowa w szerszym sensie, a nie tylko w bezpośrednim ich znaczeniu. Dla starszego pokolenia słowo komunizm kojarzy się zarówno z ideą, represjami, nieograniczoną władzą, poczuciem niepewności, jak i z socrealizmem w sztuce, życiem dla idei, wzniosłością i poświęceniem dla przyszłości. Dla młodzieży to tylko historyczne pojęcie, podobne do feudalizmu lub odległego matriarchatu.

 

 Najpierw zadaj pytania sobie:
- Co mogę zrobić, aby czuć się pewnie w pracy / domu / w towarzystwie?
- Jakich potrzebuję komunikatów, aby czuć się doceniony / lubiany / szanowany?
- Co mogę zrobić, aby te komunikaty uzyskać od szefa / teściowej / kolegów?
- Jakim językiem posługuje się szef / dziecko / żona?
- Na co szef zwraca uwagę, gdy ocenia pracę podległych?
- Czego na pewno nie będę robił?

 Proste reguły:
- Słuchaj uważnie wypowiedzi rozmówcy
- Odnotowuj, których słów lub wyrazów używa najczęściej
- Powtarzaj dokładnie te same zbitki pojęciowe
- Dostosuj się do języka ciała
- Przeanalizuj, z jakich wzorców korzysta, gdy wszystko się udaje i wtedy, gdy sprawy idą nie po jego myśli
- Do poznania swoich wzorców możesz wykorzystać nagrania swoich rozmów o powodzeniu i o negatywnym przebiegu spraw. Analizując swoje wzorce myślenia będziesz wiedział, co możesz zmienić, aby stały się takie,jakie chcesz!
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::