Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Korsarze Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 

Korszarzew białych rękawiczkach albo pułapka na gapia.

Reguły biznesu są twarde i bezwzględne. Gdy w szkole otrzymasz niską ocenę - możesz douczyć się i poprawić na następnym egzaminie. W biznesie poprawek nie ma! Raz przegapisz i już masz stracone na zawsze. Stąd powiedzenie CZAS to PIENIĄDZ. Więc - rób raz a dobrze!

KorszarzeW biznesie szereg reguł opiera się na zasadzie - raz podjęta decyzja pociąga konsekwencje. Zadatek zapłacony za dom - już nie ulegnie zwrotowi, jeśli nawet rozmyślisz się, albo nie zdążysz uzbierać pieniędzy na ustalony termin. Zwrot za niewykorzystany bilet na lot samolotem czy przejazd pociągiem podlega obniżeniu wartości, gdy nie zdążysz na czas. Niezapłacenie w terminie za prąd, gaz lub telefon komórkowy grozi natychmiastowym odłączeniem, a wznowienie umowy bardzo często wymaga dodatkowej opłaty.

Wartość decyzji
Te i szereg innych zależności bazują na odpowiedzialności za własną decyzję i chronią interesy drugiej strony. Każda firma ma ustalony plan biznesowy i powiązania z innymi kontrahentami. Tu powtórka egzaminu  kosztuje! Jeśli nie jesteś uważny, odpowiedzialny i konsekwentny w biznesie, możesz bardzo szybko pożegnać się z całym swoim majątkiem. Uważne czytanie umów i notowanie ustaleń ustnych to jest jedna z reguł biznesu. Podpisanie umów na piśmie, żeby w przyszłości pamiętać dokładnie co było ustalone i podjęcie wzajemnych zobowiązań, pozwala prowadzić spokojne i dostatnie życie.
Rozpatrzmy na przykład umowę z bankiem.

Umowa z bankiem
Zakładasz konto w banku, które daje Ci możliwość korzystaniaz karty płatniczej lub nawet kredytowej. Wygody ewidentne: nie musisz nosić dużej gotówki lub wymieniać waluty jak jedziesz za granicę, masz kredyt (dość często od 30 do 60 dni nawet nieoprocentowany).
W niektórych bankach już nawet przelewy zagraniczne nic Cię nie kosztują… ale!

Wabik
Zwróć szczególną uwagę na słowo PROMOCJA! Psychologowie zauważyli, że klienci chętniej kupują, gdy widzą słowa obniżka, promocją, rabat, prezent i zaczęli stosować to w reklamie. We spółczesnym języku biznesu słowo PROMOCJA coraz częściej nabiera znaczenia równego słowu UWAŻAJ!

Ukryte w drobnym druku
Często istotne obwarowania umowy niewygodne dla klienta są pisane drobnym drukiem w gąszczu mało ważnych standardowych sformułowań, na przykład ile będziesz musiał płacić za prowadzenie konta lub kartę, kiedy kończy się okres promocyjny. W promocji – dostajesz kartę w pierwszym roku (lub na okres pierwszych 3 miesięcy) za darmo, od końca promocji płacisz za kartę od 75 do 450 zł rocznie! Przelicz dokładnie, ile masz wpłacić na konto pieniędzy nawet na 8% w skali roku, żeby nie dopłacić bankowi, a zyskać?  Zwróć uwagę, czy termin naliczania Tobie 8% nie jest zbieżny z terminem wprowadzenia opłaty za kartę! Opłatę często nalicza się w całości na początku okresu obsługi Twojej karty. Jeśli przegapisz moment i nie zrezygnujesz z niej przed końcem promocji, bank - zamiast przywiązać do siebie klienta - zastosuje „pokutę za gapiostwo” – co może oznaczać, że wszystkie zarobione przez Ciebie odsetki mogą pójść na opłatę karty.

Konsekwencje
Każdy ruch finansowy masz dokładnie przemyśleć i przedyskutować z doradcą finansowym w banku lub specjalistycznych biurach. Przeczytaj uważnie, ile zapłacisz za utratę karty, ile dostaniesz zwrotu, jeżeli ktoś skradnie Ci kartę lub pozna numer karty, kod PIN i zrobi Ci debet na koncie. Dowiedz się, czy bank pokrywa całą kwotę, czy jakąś część. Obowiązkowo ustal terminy spłaty zadłużenia i kwoty, które możesz wydać w limicie na karcie (za przekroczenie limitu pobierana jest zwykle kara około 50 zł w zależności od regulaminu banku). Kara może być również pobrana za to, że wyczerpałeś limit i brak na koncie pieniędzy na pobieranie opłat od transakcji... Jak wysokie odsetki masz zapłacić za nieterminową spłatę kredytu na karcie... Wprowadzaj te informacje do swojego notesu lub podkreślaj na wzorcu umowy bankowej.

Droga nauka
W szkole tracisz czas na dodatkowe zajęcia i powtórne egzaminy w biznesie - pieniądze! Nikt nie lubi nieodpowiedzialnych i nierzetelnych partnerów w biznesie! Jak nikt inny bank uczy dyscypliny finansowej! Kara następuje natychmiast i nie opiera się na ocenie Ciebie jako fajnej osoby czy Twoich talentów, a na ocenie Twojej „biznesowej dojrzałości i rzetelności”. Inaczej - idziesz na dno!

Siergiej Litwinow
 
 Wakacyjne rady dla posiadaczy kart kredytowych:
- Nigdy nikomu nie udostępniaj kart, nie podawaj numeru PIN ani nie odpowiadaj na maile sugerujące prośbę banku o weryfikację karty!
- Podpisz kartę natychmiast po jej otrzymaniu.
- Nie pozostawiaj karty nigdy bez dozoru, niszcz wszelkie dokumenty zawierające numer karty przed ich wyrzuceniem.
- Noś tylko te karty, których naprawdę potrzebujesz najlepiej poza portfelem, w oddzielnej zamykanej przegródce lub etui.
- Nie zabieraj karty ze sobą, jeżeli jej użycie jest mato prawdopodobne, a możesz narazić się na jej utratę (np. zakupy na targowisku).
- Jeżeli byłeś w sytuacji, która sprzyja kradzieży, sprawdź czy masz karty (np. po wejściu do zatłoczonego pociągu czy autobusu).
- W restauracjach, gdy otrzymujesz wydruk z terminala z miejscem na wpisanie napiwku, wpisz kwotę, lub przekreśl to miejsce poziomą kreską.
- Podczas płacenia kartą nie trać jej z oczu: masz prawo np. poprosić o przyniesienie terminala do stolika lub podejść z kelnerem tam, gdzie stoi terminal.
- Zbieraj pokwitowania transakcji, które nie doszły do skutku.
- W przypadku kradzieży a nawet tylko podejrzenia kradzieży natychmiast zablokuj kartę!
 
 Moje marzenia
Mam nadzieję że kiedyś system bankowości określi jako swoją Misję budowanie świadomości biznesowej społeczeństwa i dojdzie do poziomu londyńskiej policji: Konstable z wieloletnią tradycją zwalczania przestępczości równie pieczołowicie pielęgnują swój wizerunek pomocników i stróżów porządku. Widziałem, jak zabłąkany zestresowany obcojęzyczny kierowca tira, który przypadkiem wjechał mimo znaku zakazu w jednokierunkową ulicę i zobaczył policję, gotów był umrzeć ze strachu przed wszystkimi karami, mandatami i pouczeniami. Ale ku swojemu zdziwieniu został wyprowadzony przez wóz policyjny na odpowiednią trasę i zamiast mandatu dostał przyjacielskie kiwnięcie ręką i życzenia spokojnej miłej dalszej podróży. Może kiedyś i banki będą nas tak prowadzić, a zwłaszcza dbać o początkujących klientów.
 
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::