Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 4 arrow Absolwencie Witaj i Żegnaj
Absolwencie Witaj i Żegnaj Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
01Doskonale zapowiadający się pracownik, zaczyna popełniać stale błędy. Wzajemne oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością. Osoba dotąd podchodząca z entuzjazmem do zadań, zaczyna sprawiać wrażenie znudzonej, a nawet agresywnej. Ktoś może bez żadnego wyjaśnienia nie przyjść następnego dnia do pracy. Okoliczności i przyczyn takich zdarzeń może być naprawdę wiele. Uczestnicząc w międzynarodowych długofalowych badaniach osób wchodzących na rynek pracy, miałam możliwość poznania ciekawych faktów, często sprzecznych ze stereotypowymi opiniami. Kilka z nich tu przedstawię dzisiaj.

Od tego CO widzi Twój nieświadomy umysł - szanse czy ograniczenia, wieże w perspektywie,czy mury i kraty... zależy to, CO osiągniesz w życiu!

Większość firm boryka się z rotacją pracowników, którzy właściwie dopiero dowiedzieli się, na czym ich praca polega, bo pracują zaledwie kilka miesięcy. Kolejna fala zwolnień następuje po dwóch lub trzech latach pracy.

 
Pierwsza w życiu praca
Pracujesz z osobami, dla których jest to pierwsza stała praca, a może zatrudniasz takich pracowników? Wchodzisz na rynek pracy po raz pierwszy? Poznanie tajników adaptacji może Ci pomóc w tym okresie. To jak traktujemy pracę jest silnie uwarunkowane kulturowo. Dlatego pracując w środowisku międzynarodowym może nas zdziwić, że dla społeczności arabskiej praca ma wymiar polityczny, a dla chrześcijan, może wiązać się z wartościami duchowymi, altruizmem i twórczością. W Polsce element wkładu w społeczeństwo poprzez pracę jest znikomy, w odróżnieniu od innych społeczeństw np. Hiszpanii czy Włoch.

01Mój Nowy Świat
Pierwsza praca wymaga poświęcenia wiele ze swoich wartości i przyzwyczajeń. Do firmy stopniowo zaczyna „przenosić się” życie. Wchodzimy w nowe relacje, nieznane zasady współpracy, gry zawodowe i polityczne. Na początku celem są bardzo dobre relacje z innymi. Właśnie teraz i tutaj pojawia się możliwość rozwoju i ekspresji twórczej.
Powszechną opinią jest to, że dla młodych ludzi w pracy najważniejsze są pieniądze. Jednak to czas wielkich zmian. Wiele osób przeżywa niesamowite emocje: najczęściej w tym okresie najważniejszą staje się również rodzina, zarówno ta, w której się dorasta, jak i ta nowa, właśnie zakładana. Praca jest istotną sferą, znajduje się na drugim lub na trzecim miejscu obok czasu wolnego i ma charakter dochodowy a nie rozwojowy.

Cykl wzlotów i upadków
Sama socjalizacja do pracy trwa od dwóch do trzech lat i wiąże się z trzema kluczowymi etapami adaptacji: początkowej antycypacji, potem adaptacji i na końcu dopasowania. Najczęściej po trzech miesiącach pracy, pojawia się pierwszy kryzys, choć sam etap antycypacji zmiany jeszcze się nie zakończył i trwa około jednego roku. Po trzech miesiącach odczuwa się zazwyczaj bardzo mocno kryzys celu. Opadają silne emocje towarzyszące na początku zatrudnienia. Następuje poważna ocena decyzji. Etap ten dodatkowo wzmacnia okres próbny lub typowy trzymiesięczny program adaptacyjny stosowany w firmach.
U niektórych osób ponowne podsumowanie i wahania pomiędzy zaangażowaniem i wątpliwościami pojawia się ponownie po pół roku pracy. Potem dopiero następuje wzajemna adaptacja i budowanie głębszych relacji ze współpracownikami. Pracodawca z kolei zaczyna uznawać pracownika za kogoś, komu można powierzać coraz trudniejsze zadania, albo wręcz odwrotnie.
Kolejne kryzysy nastąpią najprawdopodobniej po upływie roku lub dwóch lat, tuż przed zakończeniem procesu zaadaptowania się. Wtedy u pracownika pojawia się pytanie - czy będę tak pracować całe życie? Pracodawca zazwyczaj nie zakłada, że świeżo wdrożony pracownik myśli o odejściu. Zazwyczaj zajmuje się tymi, którzy pracują gorzej lub nowymi osobami.

02Jeżeli jesteś pracodawcą
Poświęć pracownikowi jak najwięcej czasu na samym początku, aby zapoznać go z firmą i osobami w niej pracującymi. Pozwalaj na kreatywność i współtworzenie ważnych elementów w codziennej pracy. Monitoruj zadania. Idealnie, jeżeli zapewnisz wsparcie ze strony współpracowników tej osoby, ale nie obniżaj poprzeczki. Znajomość oczekiwań pracownika, predyspozycji i kluczowych problemów jest nieodzowna. Jeżeli ktoś ma wykonywać rutynową pracę, a poszukuje wyzwań, to warto ustalić, czy te wyzwania dotyczą pracy zawodowej, czy też ma to być hobby poza pracą. Jeżeli osoba przechodzi ważną zmianę w swoim życiu osobistym, to również może mieć wpływ na to, jak będzie się rozwijać zawodowo. Jeżeli jednak już na początku okazuje się, że szanse na wzajemne dopasowanie są nikłe, lepiej zakończyć współpracę, niż męczyć się przez kolejne miesiące.

Jeżeli jesteś pracownikiem
Poznawaj aktywnie firmę. Postaraj się znaleźć tutaj to, co rzeczywiście Cię rozwija i interesuje. Pasywność sprawi, że nie poznasz ani ludzi, ani zadań. Podsumowuj z przełożonym kolejne etapy prac. Pytaj i rozmawiaj z innymi. Poznawaj swoich kolegów, możesz nawiązać fantastyczne przyjaźnie. Myśl o tym, czego chcesz i nie zapominaj o sobie.

Agnieszka Rzenno
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::