Migawki

Dla prenumeratorów naszego czasopisma 10% zniżki na kurs praktyk NLP.

Zaglądnij >>> 

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 4 arrow Oszczędzaj wydając więcej
Oszczędzaj wydając więcej Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 

01

Istnieje teoria, która mówi, że biznesu uczymy się jeszcze przed urodzeniem. Gdy matka martwi się o pieniądze - dziecko boi się ryzyka finansowego. Gdy matka troszczy się o zasobność - dziecko jest zaradne, gospodarne i nieświadomie pomnaża swój majątek i majątek rodziny.

01

Gospodarności można nauczyć już w niemowlęcym wieku obserwując zachowania malucha i niwelując negatywne cechy. Jak rozpoznać cechy finansowej przynależności dziecka do jednego z modeli i jakie zdolności ma dzieciak? Model majętności lub rozrzutności można rozpoznać obserwując, jak dziecko traktuje zabawki. Rozrzutne je niszczy. Jak wspierać przeciwny model? Na przykład zapewnić mu dostęp do zabawek, które w swojej naturze mają element destrukcji – składanki, lego, kręgle. Równocześnie warto wprowadzić kategorie zabaw uczących akumulacji kapitału – czyli tych, w których dziecko będzie chętnie zbierać monety, znaczki pocztowe, karty z piłkarzami, pokemony.

Filozofia majętności
„Zbierają bogaci” – głosi przysłowie. iększość osób majętnych lubi i szanuje pieniądze. Ludzie majętni – z rozmysłem lub nieświadomie - kierują się bowiem filozofią posiadania i pomnażania kapitału. Wydają oszczędnie, ale jeśli już, to na rzeczy luksusowe, trwałe, markowe.

Przykład z remontem
W sklepie skusiły nas bardzo tanie kafelki 10 - 13 zł/m2. Zanim jednak będziemy cieszyć oko odnowioną łazienką, musimy też zapłacić za przygotowanie ścian, tynkowanie (10 – 20 zł/m2), za robociznę (20 – 25 zł/m2), za materiały pomocnicze, preparat przeciwgrzybiczny do wilgotnych pomieszczeń, izolację (35 – 50 zł/m2). idzimy, że koszt samych kafelków (10 – 13 zł) w stosunku do ogólnej kwoty za remont (65 – 95 zł za metr2) wynosi od 10% do 40% ogólnego kosztu inwestycji.zy po remoncie nadal będziemy się cieszyć z bardzo tanich afelków? W ostatecznym rozrachunku mamy tanią „socjalistyczną” łazienkę, która w dodatku szybko się zniszczy. Płytki w tej inwestycji tworzyły około ¼ ceny, a na wyglądzie i na końcowym efekcie straciliśmy 80% wartości. Podliczmy jeszcze raz: 9m2 podłogi w łazience + 36m2 ścian = 45m2 płytek x 13 zł = 585 zł. Koszt robocizny i dodatków - 4275 zł.

Subiektywna wartość
Subiektywna rynkowa i użytkowa wartość mieszkania zmienia się radykalnie przy inwestycji w kafelki droższe, na przykład w cenie 30 zł/m2 (już wraz z ozdobnymi dodatkami) o wyższej klasie. Zapłacimy co prawda 1350 zł, ale różnica 765 zł - niezauważalna  kwocie ogólnej - podniesie nam klasę całego mieszkania.ołożenie ogrzewania podłogowego w cenie około 400 zł spowoduje, że klasa łazienki i subiektywny komfort funkcjonowania  takim mieszkaniu niepomiernie wzrośnie. Nie tylko oszczędzasz na sprzątaniu, chodzisz boso po ciepłej podłodze, ale zyskujesz nieocenione poczucie luksusu.  to za niecałych 1200 zł!

Podobnie jest z ubraniami
Marynarka Hugo Bossa za 2 000 zł po trzech latach zachowuje swoją klasę.Garnitur z Tesco za 300 zł po miesiącu wygląda jak piżama po trzech latach spania w łóżku. Garnitur od Pierre’a Cardina 1900 zł, od Bossa 4600 zł zawsze będą luksusowym towarem, określającym poziom finansowy ich właściciela, ale …Każda osoba jest inna i czasem widać, że drogi garnitur wisi jak na wieszaku. Zawsze jedno ramię jest grubsze, sylwetka bardziej pochylona lub wyprostowana i widać, że garnitur nie był szyty na miarę. Jakość materiału i kroju docenia się, kiedy wstaniemy z fotela po 5 godzinach lotu, a klasę krawca poznamy po tym, jak garnitur zachowuje się w ruchu, a nie na wieszaku. Nieszyty na miarę garnitur, jak mawiają w branży – „chodzi osobno od właściciela”. Garnitur z dobrego materiału uszyty u mistrza kosztuje 4000 – 6000 zł, ale trzyma fason 3 – 4 lata i wskazuje na przynależność do elity.

Wewnętrzne poczucie luksusu
Większość kobiet przekonała się, że kiedy mają pod sukienką luksusową bieliznę i pończochy, czują się i zachowują inaczej. Emanują specyficzną pociągającą pewnością siebie, która budzi szczególne zainteresowanie mężczyzn, poprzez ciepłe promieniowanie tego „czegoś”, co wyróżnia osoby z klasą. Nie musisz epatować, wystarczy świadomość, która tworzy styl.

Autentyczność bogactwa
Milcząc możesz udawać mądrego, kupując drogie rzeczy – bogatego. Z inteligencją – gorzej, można ją tylko rozwijać.
Prawdziwe bogactwo jest jak inteligencja – nie da się udawać – można tylko wypracować. Informacje w znacznym stopniu odbieramy w sposób niewerbalny, zwłaszcza, kiedy dotyczą sposobu funkcjonowania, zachowania i przekonań. Przekonania możemy zmieniać znajdując się w środowisku, z którym chcemy się utożsamiać. Wystarczy pozwolić sobie na zmiany i konsekwentnie podążać ku swojemu celowi. Jeśli więc chcesz zmienić swój model finansowy – nie ograniczaj się. Pozwól sobie na stałe uczenie się kultury majętności. Luksus „pod sukienką” świadczy o tradycji. Luksus na pokaz – o braku kultury i korzeni.

Siergiej Litwinow 
  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::