Migawki

Już dzisiaj możesz zamówić reklamę w naszym czasopiśmie w promocyjnych cenach. Nie zwlekaj ani chwili!

Zobacz nasz cennik

 
Jaka tematyka artykułów najbardziej Cię interesuje?
 

Nasze czasopisma

Ezoteryk
Psychologia w Biznesie
akasha_logo.gif
Strona Główna arrow Elixir 2008 arrow Nr 4 arrow Inspirujące przywództwo
Inspirujące przywództwo Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
01Twoja firma jest jak gra w szachy. Którą figurą jesteś Ty? Królem, czy Gońcem?
A może po prostu Pionkiem? Jak oceniasz obecną sytuację? Teraz Twój ruch.
Poznaj innych uczestników gry i zainspiruj ich.

 

 

01

 

Punkt widzenia zależy …
Świat postrzegamy za pomocą pięciu zmysłów i przepuszczamy uzyskane informacje przez filtry subiektywnych doświadczeń, przekonań i wartości. Te same zdarzenia mogą być odbierane odmiennie przez różne osoby.  Nigdy nie poznamy do końca świata innej osoby tak, jak ona go postrzega. Dzięki zaufaniu i otwartości możemy jednak zrozumieć czyjś świat i nawiązać wspólne relacje tak, aby w czasie komunikacji inspirować się wzajemnie. Właśnie ta umiejętność jest wspólną cechą wybitnych liderów.


Poszukiwanie przywódcy
Zapotrzebowanie na przywództwo wzrosło na powrót w obliczu szybkich zmian społecznych. Zazwyczaj fascynują nas wielcy guru biznesu, tacy jak Bill Gates, czy John Welsch. Te cechy, które wyróżniają liderów, posiada jednak wiele osób. Umiejętność budowania zaufania, otwarty, postępowy umysł, kompetencja i inspirowanie innych są najczęściej wymieniane, jako najważniejsze, z tą jednak różnicą, że przywódcy je świadomie rozwijali i kształtowali.


Taka sobie rzeczywistość
Można oczywiście uprościć rzeczywistość i podać kilka podstawowych modeli zachowań szefów.
„Ach, mój przełożony to despota, stale tylko wrzeszczy. Cokolwiek zrobisz i tak będzie źle”.
„Mój przełożony, to najchętniej sam  schowałby się w gabinecie, tak, żeby go nikt nie widział.”
Wielu szefów z kolei powtarza:
„Nie wiem, co sądzą o pracy moi ludzie, nie mam pojęcia, czego oczekują i co właściwie potrafią”.


Wzajemna wymiana
Otwarta wymiana wiedzy, doświadczeń, myśli i wzajemne wsparcie pomiędzy przełożonym a podwładnym przynosi wymierne efekty. Liderzy, którzy potrafią nawiązać silną relację ze swoim zespołem, osiągają to, o czym wielu marzy: zmniejsza się rotacja i sama chęć odejścia z firmy, zwiększa się efektywność pracy i podnosi się stopień realizacji zadań. Ludzie bardziej się angażują i chętniej podejmują działania wpierające firmę.
Korzyści dla uczestników tej wzajemnej wymiany, to satysfakcja z przebiegu kariery, szybszy awans, wyższe premie i poczucie większej kontroli nad zadaniami. A nawet - dzięki poczuciu zadowolenia - łatwiej jest pominąć to, że nie wszystko, co nam obiecano, zostało spełnione. Jak to osiągnąć?

Poziom zaufania
Jeżeli chcesz tworzyć środowisko, w którym Ty możesz inspirować innych, ale też czerpać
z ich inspiracji, przede wszystkim przeanalizuj własne wartości. Jeśli chcesz przewodzić innym, to zacznij od zbudowania wysokiego zaufania do siebie samej.
Zrób krótkie ćwiczenie – napisz na małych kartkach to, co cenisz w życiu i uszereguj je następnie według priorytetów. Sprawdź, co by się stało, gdyby zaszła konieczność zmiany hierarchii. Postępuj zgodnie ze swoimi wartościami i priorytetami. Określaj, do czego dążysz na każdym etapie działania.

01


Bądź wzorem do naśladowania

Mówiąc o przyszłości, najpierw określ jak Ty osobiście kształtujesz swoją przyszłość i oceniasz swoje możliwości.
Doprecyzuj swoje priorytety
i przeanalizuj, czym dla Ciebie jest Twój cel, co jest naprawdę ważne. Zwróć uwagę, czy myślisz szczegółowo czy ogólnikowo. Im bardziej precyzyjny masz obraz przyszłości – tym większa szansa na spełnienie. Zastanów się, czy ważne są dla Ciebie opinie innych? Czy chcesz się wyróżniać, czy raczej osiągnąć to co inni? Jeśli chcesz, możesz naśladować autorytety i zostać również wzorem do naśladowania. Odwzorowując model działania Autorytetu - uczysz się przez powielanie już dobrze działającego modelu.

Poznawaj innych

Poznając siebie i analizując, jak widzisz sytuację obecną, ustal korelacje z punktem widzenia i modelem myślenia współpracowników. Wtedy potrafisz lepiej zrozumieć komunikaty,
a tym samym świadomie kształtować relacje. Niektórzy polecają menadżerom, aby każdego dnia przeszli po firmie tylko po to, żeby przywitać się z ludźmi, porozmawiać w ich miejscu pracy o tym, co zamierzają zrobić, jak się czują, jakie mają problemy i pomysły.  Wszystko po to, by poczuć codzienność zespołu osobiście,
a nie przez usta pośredników.

Samoocena
Ludzie z wysoką samoświadomością i otwarci na innych, łatwiej angażują współpracowników do realizacji wspólnej wizji. Gdy zaczniesz codziennie podsumowywać własne sukcesy i osiągnięcia, Twoja samoocena będzie dużo bardziej stabilna. Popełnione błędy i niepowodzenia zamiast zniechęcać do działania będą materiałem do przemyślenia i poszukiwania nowych rozwiązań.
Tak już zwykle jest, że uczymy się na błędach. Po to się je popełnia stale eksperymentując, żeby osiągnąć mistrzostwo
i odkryć nowe, nieznane.

Otwarte drzwi
Zbuduj w zaufanej grupie akceptację dla eksperymentowania i udzielania sobie nawzajem wsparcia. Zanim zdecydujesz się na metodę otwartych drzwi, zastanów się, czy to jest zgodne z Twoim stylem pracy. Otwarte drzwi wskazują na to, że każdy do Ciebie może wejść w dowolnej chwili. Nie dopuść, żeby ludzie uznali, że są otwarte z powodu problemów
z klimatyzacją.

Wspierająca interakcja

Otwarta komunikacja, spotkania wzmacniające kreatywność zespołu to kolejny element drogi do sukcesu. Wszyscy docenią możliwość stałej wymiany myśli, wspierania się nawzajem, ale również i zdrowej rywalizacji.
W końcu firmę tworzą ludzie o różnych doświadczeniach i hierarchii wartości. Wspólny cel jest spoiwem konsolidującym tak różne osobowości. Im bardziej klarowny cel i skorelowany z zadaniami poszczególnych osób, tym większe zaangażowanie
i kreatywność zespołu. Im większa masa ludzi, tym większe wrażenie, że organizacja jest samodzielną istotą i sama myśli.
Ale o tym, w następnym numerze.

Agnieszka Rzenno

  Drukuj Poleć znajomemu
 
© 2019 Elixir - nowa formuła życia ::